Zamknij

Likwidacja OFE. Rząd przyjął projekt ustawy o transferze środków

26.11.2019 14:03
OFE likwidacja 2019. Rząd przyjął projekt ustawy o transferze środków
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjęła projekt nowelizacji ustawy o przeniesieniu środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Kiedy zmiany wejdą w życie?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

OFE zostanie zlikwidowane, a środki zgromadzone na kontach emerytalnych trafią m.in. do ZUS-u lub na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE).

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy, po zmianach OFE zostaną przekształcone tak, aby system emerytalny w najbliższych latach był oparty na filarach, na które będą składać się: Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) – nowe, dobrowolne, prywatne i kapitałowe; Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS); Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK); Pracownicze Plany Emerytalne (PPE); Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Zobacz także

Likwidacja OFE. Od kiedy?

Projekt zakłada, że ustawa o OFE wejdzie w życie 1 czerwca 2020 roku. Uczestnicy OFE będą mogli zdecydować, czy ich pieniądze trafią na IKE czy też do ZUS.

O ile jednak ci, którzy zdecydują się na IKE, nie będą musieli nic robić (pieniądze z OFE zostaną przekierowane na IKE automatem), to ci którzy wybiorą ZUS, będą musieli wypełnić deklarację. Niezłożenie deklaracji oznaczać będzie wybór "opcji domyślnej z IKE".

Jak podało we wtorek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, z tytułu przekształcenia wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 proc. aktywów netto OFE – równoważna efektywnej stopie opodatkowania emerytur z ZUS.

"Do jej zapłaty, w dwóch transzach (w 2020 i 2021 r.), będą zobowiązane specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, powstałe z przekształcenia OFE" - poinformowano.

Zobacz także

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśla, że "środki z tej opłaty trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS".

Resort dodał, że pieniądze osób, które wybiorą ZUS trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej na zabezpieczenie Państwa przed ryzykami demograficznymi. W zarządzanie tymi środkami zostanie włączony Polski Fundusz Rozwoju SA.

Projekt ustawy o OFE dotyczy prawie 16 mln Polaków, a kwota, która ma być przekazana na ich konta to 162 mld zł. 

Zobacz także

IKE czy ZUS? Skutki finansowe

Decyzja podjęta przez przyszłych emerytów, którzy oszczędzali w OFE, będzie wiązała się z określonymi skutkami finansowymi w przyszłości.

Tym samym warto mieć na uwadze, że choć środki zgromadzone w IKE będą zwolnione z PIT, oszczędzający nie unikną tzw. opłaty przekształceniowej równej 15 proc. Zdaniem autorów projektu ma być ona substytutem podatku dochodowego pobieranego od emerytur wypłacanych przez ZUS.

Przyszli emeryci nie będą musieli uiszczać opłaty przekształceniowej, jeśli zdecydują się na ZUS. W tym wariancie jednak wypłacane emerytury są opodatkowane podatkiem dochodowym zgodnie ze skalą podatkową. Co więcej, środki zgromadzone z ZUS nie podlegają dziedziczeniu w przypadku śmierci ubezpieczonego.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP