Zamknij

OFE będą działać do połowy 2022 roku. Rząd nie zdąży z przepisami

23.06.2021 17:00
Mateusz Morawiecki
fot. Piotr Molecki/East News

Otwarte Fundusze Emerytalne będą działać najprawdopodobniej rok dłużej, niż zakładał plan rządu. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zdradził, że rząd wróci do sprawy „we wrześniowej ofensywie legislacyjnej” i rozpatrzy ją razem z projektami niezbędnymi do startu Polskiego Ładu.

OFE zgromadziły miliardy złotych oszczędności Polaków. Drugi filar systemu emerytalnego miał zapewnić uczestnikom emerytury pod palmami, nie wszystko poszło jednak zgodnie z planem.

Decyzja o końcu OFE jest przesądzona. Polacy zgodnie z projektem ustawy dostaną wybór, czy środki z Funduszy mają trafić na Indywidualne Konta Emerytalne po potrąceniu opłaty przeksztaceniowej (opcja domyślna), czy też w całości zasilą kapitał w ZUS. Plany pokrzyżował jednak Polski Ład, który zmieni zasady opodatkowania świadczeń i sprawił, że wysokość opłaty nie jest już tak łatwa do wyliczenia.

Likwidacja OFE. Rząd zajmie się systemem emerytalnym po wakacjach

Zgodnie z zapowiedziami rządu, likwidacja OFE miała rozpocząć się 1 czerwca 2021 roku. Ustawa była już przygotowana i wystarczyło przegłosować ją w Sejmie. Plany zostały jednak pokrzyżowane przez Polski Ład.

Jednym z głównych rozwiązań wprowadzanych przez nowy system podatkowy ma być zwiększenie kwoty wolnej od podatku dochodowego do 30 000 zł. Emeryci, którzy otrzymują świadczenie nie wyższe niż 2500 zł brutto, PIT nie płaciliby wcale.

Postawiło to pod znakiem zapytania wysokość opłaty przekształceniowej, jaka ma być pobierana przy przekazywaniu środków z OFE do IKE. Rząd tłumaczył to koniecznością sprawiedliwego opodatkowania pieniędzy przyszłych emerytów. Gdyby wypłacał je ZUS, fiskus zabierałby część z nich w postaci PIT w obowiązującym systemie. W Polskim Ładzie nie będzie to już tak oczywiste.

Politycy zdecydowali się więc skoncentrować na wprowadzaniu Polskiego Ładu, sprawę OFE przekładając na później. Poinformował o tym money.pl Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

To kwestia decyzji politycznej. (…) Mam nadzieję, że we wrześniowej ofensywie legislacyjnej będziemy mieli również OFE. Ogłosimy rozwiązania przed wrześniem, ale we wrześniu będzie ten proces legislacyjny.

Waldemar Buda

Buda przyznał, że rozważanych jest kilka różnych rozwiązań likwidacji OFE. Wybrany przez rząd wariant ma być zaprezentowany do września 2021 roku.

Proces legislacyjny potrwa zapewne do początku 2022 roku. Wiceminister stwierdził, że oznacza to, że nowe prawo będzie mogło wejść w życie w okolicy połowy 2022 roku.

RadioZET.pl/money.pl