Zamknij

500 minus dla kredytobiorców. Jak zmienią się raty kredytów? [KALKULATOR]

05.01.2022 10:49
Raty kredytów w górę
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Stopy procentowe znów poszły w górę, co boleśnie odczują kredytobiorcy. Są już pierwsze szacunki, o ile wzrosną raty kredytu.

Stopy procentowe wzrosły po raz czwarty. Rada Polityki Pieniężnej we wtorek 4 stycznia 2022 roku podniosła je o 0,5 pp., przez co główna stopa referencyjna wynosi już 2,25 proc.

Eksperci podsumowują, że mamy do czynienia z najwyższymi stopami procentowymi od ponad 7 lat. Z rekordowo niskiego poziomu stóp równego 0,1 proc. w zawrotnym tempie doszliśmy do poziomu 2,25 proc., co musiało odbić się na wysokości rat kredytowych do spłaty.

Raty kredytu w górę. O ile więcej zapłacimy [KALKULATOR]

Zdaniem ekspertów ostatnia podwyżka stóp procentowych uderzy po kieszeni kredytobiorców, ale na najgorsze dopiero przed nimi. Niewykluczone, że w kolejnych miesiąca RPP będzie kontynuowała cykl podwyżek. Zgodnie z prognozą PIE, stopa referencyjna na koniec 2022 roku może wynieść nawet 3,5 proc. Jak przy takim poziomie stóp procentowych kształtować się będą raty kredytu?

PIE podaje przykład klienta banku, który zapożyczył się na 200 tys. złotych, a jego miesięczna rata wynosi dziś 1226 zł. Po podwyżce stóp do 3,5 proc. rata wzrośnie 1420 zł.

Z kolei przy kapitale początkowym równym 600 tys. zł rata z obecnych 3678 zł wzrośnie do 4259 zł przy założeniu wzrostu stóp do 3,5 proc. Będzie to zatem w tym przypadku „500 minus” dla kredytobiorców.

O stratach klientów banków informuje także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który apeluje o sprawdzanie orientacyjnych wzrostów rat kredytowych. Można to zrobić, wykorzystując kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego. Na stronie finanse.uokik.gov.pl można sprawdzić orientacyjną wysokość raty w przypadku wzrostu stóp procentowych lub ewentualnej nadpłaty.

Jak podkreśla urząd, osoby planujące zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub już go spłacające mogą sprawdzić, jak może kształtować się rata kredytu przy różnych stawkach oprocentowania.

- Zachęcam do korzystania z naszego kalkulatora finansowego. Kredyt hipoteczny zaciągamy na kilkadziesiąt lat i na duże kwoty, dlatego warto bardzo dokładnie zapoznać się z symulacją wzrostu raty i przygotować się na większe obciążenia. Dzięki naszemu kalkulatorowi finansowemu każda osoba może sprawdzić nie tylko wysokość rat kredytu hipotecznego przy zmianie oprocentowania, ale i oszczędność z tytułu nadpłaty. Jeśli bowiem dysponujemy wolnymi środkami finansowymi, warto rozważyć nadpłatę kredytu właśnie teraz. Nasz kalkulator pokaże, ile dzięki temu możemy zaoszczędzić na odsetkach w całym okresie trwania kredytu – zaznaczył prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

RadioZET.pl/PAP/UOKiK