Zamknij

Nowy sposób wyliczania opłaty za śmieci. Od metrażu mieszkania

19.11.2021 12:50
śmieciarka i pojemniki na segregowane odpady
fot. SZYMON STARNAWSKI /POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Od 1 stycznia 2022 roku mieszkańcy Warszawy będą płacić za wywóz śmieci według nowej metody, uzależniającej wysokość opłaty od metrażu mieszkania. Im jest wyższy, tym stawki będą większe – niezależnie od tego, ile osób mieszka w danej nieruchomości.

Opłaty za śmieci w ciągu ostatnich lat wzrosły kilkukrotnie. To efekt wprowadzenia obowiązku segregacji odpadów, które w jak największym stopniu mają być poddawane ponownemu przetworzeniu. Pozwoli to odciążyć środowisko naturalne.

Wciąż trwają poszukiwania  metody wyznaczania wysokości opłat, która byłaby sprawiedliwa i akceptowalna społecznie. Jednym ze sposobów było uzależnienie opłaty od zużycia wody, w Warszawie wraz z nowym rokiem zacznie funkcjonować inny system. Opłaty za wywóz śmieci mają być wyznaczane na podstawie powierzchni mieszkania.

Opłata za śmieci od powierzchni mieszkania. Nowa metoda wyliczania od 1 stycznia 2022

Zgodnie z przyjętymi przepisami, od 1 stycznia 2022 w Warszawie obowiązywać będzie 5 różnych stawek za wywóz śmieci, uzależnionych od powierzchni nieruchomości. W przypadku lokali do 30 metrów kwadratowych opłata wyniesie 52 zł miesięcznie, od mieszkania 31-40 metrów kwadratowych stawka została wyznaczona na poziomie 77 zł, od lokalu 41-60 metrów zapłacić trzeba będzie 88 zł, od mieszkania 61-80 metrów kwadratowych 94 zł, a od lokali o większym metrażu 99 zł miesięczne.

Właściciele domów jednorodzinnych płacić będą zryczałtowaną stawkę w wysokości 107 zł; osoby kompostujący bioodpady zapłacą 9 złotych mniej. Właściciel nieruchomości, który nie selekcjonuje śmieci zapłaci dwukrotność wysokości stawek opłaty określonych w uchwale.

Uzasadnienie zmiany zasad naliczania opłat za wywóz śmieci przekazał radny KO Mariusz Frankowski.

Zmiany, które wprowadzamy są wynikiem zmian ustawowych. (..) W ciągu dwóch ostatnich lat system nie bilansował się na poziomie 0,5 miliarda złotych. A ten zaproponowany system pozwala na bilansowanie się systemu. Wspomniana metoda nie jest najbardziej sprawiedliwa, ale najbezpieczniejsza z punktu widzenia prawnego i gwarantująca samofinansowanie się całego systemu.

Mariusz Frankowski

Przeciwko uchwale byli radni PiS, którzy dowodzili, że opłaty na takim poziomie będą nie do zaakceptowania dla mieszkańców. Zastrzeżenia zgłosili także Zieloni, którzy argumentowali, że system zależny od zużycia wody zachęcał do działań proekologicznych.

Nowa metoda rozliczania wywozu śmieci zacznie obowiązywać w Warszawie od 1 stycznia 2022 roku, chyba że zakwestionuje ją wojewoda.

RadioZET.pl/PAP