Zamknij

Nowy pakiet ulg dla przedsiębiorców. Od kiedy i kto skorzysta?

24.05.2021 16:18
owy pakiet ulg dla przedsiębiorców. Od kiedy i kto skorzysta
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/EastNews

Polski Ład wprowadzi kolejne zmiany w podatkach. Ministerstwo Finansów zapowiada, że od 2022 roku pojawią się nowości.

Polski Ład to zbiór nowych przepisów, które mają pomóc w odbudowie gospodarczej Polski po pandemii koronawirusa. Program został stworzony i zaprezentowany przez przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy.

Dokument nie został jeszcze upubliczniony w ostatecznej formie. Trwają konsultacje i prace nad jego finalnym kształtem. Jednym z najczęściej podnoszonych wątków są podatki. Rządzący ogłosili, że mają być nowe ulgi w podatkach, ale też nowe obciążenia.

Polski Ład. Pakiet ulg na innowacyjność

Po kilku miesiącach rynkowych konsultacji został wypracowany pakiet ulg związanych z innowacyjnością. Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński powiedział, że przepisy zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku.

Jak zapowiedzieliśmy, pakiet zmian podatkowych związanych z klinem podatkowym to tylko jeden z pakietów, jakie przygotowaliśmy. Teraz przedstawiamy pakiet innowacyjny

Tadeusz Kościński, minister finansów

Minister finansów zaznaczył, że nowości w podatkach mają być wsparciem dla dotychczasowych działań rządu na rzecz innowacyjności, a także będą przyciągać inwestorów.

Pakiet innowacyjny w Polskim Ładzie. Z czego się składa?

W skład pakietu innowacyjnego ma wchodzić kilka rodzajów ulg.

- Proponujemy pakiet ulg – ulgę na prototypy, na robotyzację i na przyciągnięcie innowacyjnych pracowników. Ulga na prototypy ma być przeznaczona także na prototypy na skalę firmy, a nie tylko na epokowe rozwiązania. Dzięki uldze na robotyzację roboty w firmach powinny stać się łatwiej dostępne, a ulga na innowacyjnych pracowników ma ułatwić pozyskiwanie specjalistów – Tadeusz Kościński.

Polski Ład jest opisywany przez Zjednoczoną Prawicę jako program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii.

RadioZET.pl/PAP