Zamknij

Nowy pakiet antykryzysowy tylko dla wybranych przedsiębiorstw

18.11.2020 09:13
banknot 500 zł otoczony łańcuchem
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nie będzie już rządowej pomocy dla wszystkich. Nowe rozwiązania z nadchodzącego pakietu antykryzysowego będą dostępne w sektorach, które bezpośrednio ucierpiały wskutek obostrzeń. A i tak na pomoc nie załapią się wszystkie przedsiębiorstwa.

Tarcze antykryzysowe pomogły przedsiębiorstwom przetrwać pierwszy, wiosenny lockdown. Analogiczną akcję pomocową rząd szykuje dla biznesów, które wskutek rozporządzeń premiera musiały się zamknąć lub ograniczyć działalność.

Właśnie to kryterium ma decydować o przyznaniu lub nie pomocy z nowego pakietu antykryzysowego. Nawet jednak nie wszystkie przedsiębiorstwa z zastopowanych przez rząd branż załapią się na otrzymanie wsparcia.

Nowy pakiety antykryzysowy nie dla wszystkich. Nie załapie się część zamkniętych biznesów

Rząd chętnie chwali się, że pozbawione możliwości działania przedsiębiorstwa nie zostaną pozostawione same sobie i mogą liczyć na pomoc od państwa. Zaprezentowano nawet 10 działań antykryzysowych, których zadaniem jest ratowanie polskiej gospodarki.

Zobacz także

Wśród nich wymienia się między innymi dofinansowanie kosztów stałych, umorzenie subwencji z tarczy finansowej PFR, przedłużenie postojowego oraz zwolnienia ze składek na ZUS. Rząd chce udzielać pomocy punktowo i tak zawęził kryteria, że nawet część przedsiębiorstw z dotkniętych obostrzeniami branż handlowych, fitness i gastronomicznych nie kwalifikuje się na otrzymanie wsparcia.

Po raz jednak kolejny, przedstawione rozwiązanie zostało skierowane jedynie dla branż objętych restrykcjami, w tym jedynie dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność co najmniej od 12 miesięcy. W obecnej chwili oznacza to, że nowi przedsiębiorcy, funkcjonujący od stycznia 2020 roku, nie skorzystają z zapowiedzianego rozwiązania.

Adam Ziębicki z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy

Ekspert dodał, że przedłużenie postojowego oraz zwolnienie ze składek na ZUS jest pozytywnym z punktu widzenia przedsiębiorców działaniem, powinno jednak obejmować wszystkie podmioty dotknięte przez walkę z pandemią, a nie tylko branże dotknięte restrykcjami.

Rząd uważa, że polskie przedsiębiorstwa mają przygotowaną odpowiednią poduszkę finansową i nie potrzebują wsparcia antykryzysowego. Dane o kondycji poszczególnych sektorów raportowane są politykom przez banki, które prześwietlają prowadzone przez nich rachunki firmowe.

RadioZET.pl/PAP