Zamknij

Rząd za nowym podatkiem. „To początek rewolucji na skalę światową”

02.07.2021 12:42
Polska za globalnym podatkiem
fot. Piotr Molecki/East News

130 krajów zadeklarowało wolę współpracy w sprawie nowego podatku. Działające na globalną skalę korporacje przekażą organom skarbowym większą niż dotychczas część swoich zysków.

Podatek na skalę światową? Jak poinformowało Ministerstwo Finansów 130 krajów, w tym Polska wydało w czwartek wspólne oświadczenie o chęci wypracowania nowych zasad międzynarodowego opodatkowania, w tym opodatkowania gigantów cyfrowych i wprowadzenia minimalnego globalnego podatku.

Najwięksi gracze na globalnym rynku zapłacą podatek tam, gdzie faktycznie prowadzą działalność. Stawka takiej daniny będzie nie niższa niż 15 proc.

Minimalny podatek dla firm. "Światowa rewolucja fiskalna"

Ministerstwo Finansów w opublikowanym oświadczeniu podkreśliło, że Polska poparła pomysł stworzenia jednolitego i szczelnego systemu podatkowego.

Porozumienie to wielki sukces i ważna wiadomość dla działających w Polsce firm. Z jednej strony mamy wspólnie wypracowane zasady globalnego opodatkowania, z drugiej mechanizm gwarantujący możliwość działania ulg podatkowych, co w praktyce jest bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy chcą inwestować w Polsce

Minister finansów, Tadeusz Kościński

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) chce wprowadzić nowe porządki w dwóch kwestiach: unikania opodatkowania i wprowadzenia minimalnej stawki daniny.

  • Największe korporacje osiągające ponad 20 mld euro przychodów oraz co najmniej 10 proc. rentowności będą musiały częściowo przenosić swój zysk rezydualny, czyli tzw. zysk "nadmiarowy", do krajów, w których sprzedają towary lub świadczą usługi.
  • Minimalny, globalny podatek wyniesie przynajmniej 15 proc. efektywnej stawki. Ten mechanizm ma dotyczyć międzynarodowych firm, które osiągają globalne, skonsolidowane przychody w wysokości co najmniej 750 mln euro

Resort finansów zaznaczył, że Polska razem z innymi przystępującymi do współpracy krajami jest zgodna co do tego, żeby prace związane z filarem drugim były prowadzone w kierunku walki z rajami podatkowymi. Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że firmy, które w danym kraju płacą podatek o stawce niższej niż 15 proc. zostaną obłożone dodatkowym podatkiem wyrównawczym.

Globalny minimalny podatek byłby skonstruowany tak, by nie obciążyć legalnie działających w Polsce firm. Minister finansów zapewnił, że nowa danina nie dotknie ani tych małych firm, korzystających ze stawki 9 proc. CIT, ani większych, korzystających z ulg B+R, IP-Box czy Polskiej Strefy Inwestycji. Kluczowy będzie bowiem mechanizm substance-based carve-out, czyli tzw. wyłączenia dla rzeczywistej działalności gospodarczej. Jeśli przedsiębiorca prowadzi produkcję w Polsce, świadczy tu usługi i zatrudnia pracowników, nie zapłaci ekstra podatku.  

Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyliczyli, ile zyska polska gospodarka dzięki nowym zasadom opodatkowania.

Instytut wyliczył, że straty wynikające z wykorzystywania międzynarodowych transakcji do oszustw podatkowych oraz unikania płacenia podatków zmniejszają budżety państw UE o ok. 170 mld euro rocznie.

To początek światowej rewolucji podatkowej. Dzięki minimalnej stawce CIT budżety wszystkich krajów na świecie mogą być zasobniejsze o 115 mld dolarów 

PIE

Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, zanim projektowane zmiany wejdą w życie. OECD zamierza do października 2021 roku pracować nad reformą.

RadioZET.pl/PAP