Zamknij

Nowy cennik wywozu śmieci. Często się kąpiesz, więcej zapłacisz

13.10.2020 17:59
kobieta kąpiąca się w wannie
fot. Shutterstock

Opłata za wywóz śmieci ma zależeć od zużycia wody. To sposób na urealnienie stawek, który zamierza wdrożyć Warszawa. Większy rachunek za wodę ma oznaczać, że w danym miejscu mieszka więcej osób, które generują więcej odpadów.

Opłata za wywóz odpadów i obowiązek segregowania śmieci wciąż jeszcze są dopracowywane przez samorządy, które chcą znaleźć najbardziej efektywny oraz sprawiedliwy sposób na obciążanie mieszkańców kosztami gospodarki odpadami oraz recyklingu.

Warszawa, w której do tej pory obowiązywała stawka zryczałtowana, postanowiła pójść w ślady gmin uzależniających opłatę za wywóz śmieci od zużycia wody. W taki sposób ma być estymowana liczba osób, które mieszkają w danym miejscu.

Nowe stawki opłat za wywóz śmieci w Warszawie. Zależą od zużycia wody

Od marca 2020 w Warszawie obowiązuje rozliczanie wywozu śmieci ryczałtem. Wynosi on 65 zł miesięcznie w przypadku mieszania oraz 94 zł dla domów jednorodzinnych.

Zobacz także

W projekcie uchwały, którym zajmą się stołeczni radni 15 października 2020, przewidywany jest inny model rozliczeń, uzależniony od zużycia wody przez dane gospodarstwo domowe. Stawka ma wynosić 12,73 zł od każdego zużytego metra sześciennego.

Z wyliczeń Głównego Urzędy Statystycznego wynika, że przeciętny warszawiak zużywa rocznie 47,5 metra sześciennego wody. Miesięcznie daje do 3,95 metra sześciennego na głowę. Wprowadzenie nowych stawek spowoduje, że osoby mieszkające samotnie zapłacą mniej, ale koszt wywozu śmieci dla rodzin wieloosobowych znacznie wzrośnie.

Zobacz także

Koszt wywozu śmieci od jednej osoby – przy założeniu, że zużywa ona dokładnie wyliczoną średnią wody miesięcznie – wyniesie 48,9 zł. Dwuosobowa rodzina zapłaci 100 zł, trzyosobowa 150 zł itd.

To najbardziej sprawiedliwy system poboru opłat za wywóz śmieci. Opłata zależy od tego, ile sami mieszkańcy zużyją wody. Dzisiejsze stawki są sztywne. Nie ma znaczenia, ile dana rodzina produkuje śmieci. Samo Ministerstwo Klimatu rekomendowało system poboru opłat za odpady w powiązaniu ze wskazaniami wodomierza. Masowo przechodzą na ten system podwarszawskie gminy. Wprowadzono go m.in. w Markach, Brwinowie, Lesznowoli czy Radzyminie.

Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy

Nowe przepisy budzą jednak kontrowersje, jako że opłata za wywóz śmieci jest od ilości generowanych odpadów uzależniona tylko pośrednio. Osoba samotna, która lubi długie codzienne kąpiele, może zapłacić w nowym systemie więcej, niż kilkuosobowa rodzina stawiająca na krótkie prysznice.

Zagłosuj

Który sposób naliczania opłat za wywóz śmieci jest lepszy?

Liczba głosów:

Nowe zasady mają wejść w Warszawie w życie od 1 grudnia 2020 roku.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita