Zamknij

Nowy banknot 800 złotych z Marią Konopnicką proponuje członek RPP

09.07.2019 14:49
Nowy banknot 800 zł z Marią Konopnicką proponuje członek RPP
fot. kolbet/Shutterstock (ilustracyjna)

Nowy banknot w Polsce zaproponował dr hab. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej. Na nominale 800 złotych miałaby się znaleźć wizerunek pisarki Marii Konopnickiej.  

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Łon w rozmowie z PAP Biznes zaproponował wprowadzenie nowego banknotu. Nominał 800-złotych miałaby zdobić pisarka Maria Konopnicka.

Do pomysłu nawiązał podczas wypowiedzi o wprowadzeniu tzw. PIT zero dla młodych.

Zobacz także

"Obserwując polską gospodarkę i uwarunkowania jej rozwoju chcę bardzo wyraźnie podkreślić wagę, wielkie pozytywne znaczenie tych rozwiązań legislacyjnych, które mają służyć zachęceniu młodych Polek i Polaków do pozostania w kraju. Z tego punktu widzenia bardzo pozytywnie przyjąłem zapowiedź zwolnienia z podatku od dochodów osobistych młodzieży, czyli osób do 26 roku życia” – napisał.

Nawiasem mówiąc dzięki takim działaniom (ulgom fiskalnym dla młodych osób – przyp. red.) nasi młodzi rodacy będą prawdopodobnie bardziej skłonni pozostać w Polsce i tu zakładać rodziny. Warto zauważyć, że także nowa szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen kładła w swoim życiu nacisk na dzietność. Wedle doniesień prasowych wraz z mężem wychowała dotychczas siedmioro dzieci. Jednocześnie warto także przypomnieć, że Maria Konopnicka wraz z mężem wychowała dzieci ośmioro. Być może nawet chcąc uczcić pamięć Marii Konopnickiej i oddać twórczyni słów "Roty" należny hołd można by wprowadzić do obiegu banknot 800 złotowy z wizerunkiem Marii Konopnickiej

Eryk Łon

Zobacz także

Ostatnia zmiana nominału polskiego złotego miała miejsce 10 lutego 2017 roku, kiedy do obiegu wszedł banknot 500-złotowy. Zdobi go wizerunek króla Jana III Sobieskiego. 

Warto podkreślić, że do tej pory na wszystkich banknotach - 10, 20, 50, 100, 200 i 500 złotych - widnieją wybrani polscy królowie z okresu I Rzeczpospolitej w porządku chronologicznym w zależności od czasu panowania.

Dlatego wprowadzenie banknotu z wizerunkiem pisarki z przełomu XIX i XX wieku byłoby złamaniem tej konwencji. Narodowy Bank Polski, który odpowiada za emisję polskiej waluty, okolicznościowo wypuszcza kolekcjonerskie serie banknotów o niskich nominałach ze znanymi Polakami np. Józefem Piłsudskim, Fryderykiem Chopinem czy Janem Pawłem II.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP Biznes