Zamknij

Zmiany w emeryturach. Nowy Wiek Emerytalny 2021

17.03.2021 10:18
Nowy Wiek Emerytalny 2021. Kiedy emerytury stażowe
fot. Marek BAZAK/East News

Emerytury stażowe zostały obiecane przez Andrzeja Dudę w 2015 roku. Prezydent w ramach kampanii wyborczej zadeklarował zmianę prawa po objęciu urzędu. Co zmieni się w kwestii przechodzenia na emeryturę w 2021 roku? Będzie liczyła się metryka czy staż pracy?

Emerytury stażowe to jedna z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy. Dotąd nie została jeszcze zrealizowana, choć już w grudniu pisaliśmy, że związkowcy przypominają głowie państwa o złożonej deklaracji.

Emerytury, o które walczą związkowcy, miałyby zostać wypłacane ze względu na liczbę przepracowanych lat. Związkowcy proponują, aby było to po 35 latach dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Przy emeryturach stażowych nie miałby znaczenia wiek, tak jak jest to teraz. Obecnie Polacy mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. 

Nowy Wiek Emerytalny w 2021 roku

Trwają prace nad wprowadzeniem zmian w emeryturach. Pomysł popiera „Solidarność”. Na czym on polega? Podstawą do wypłaty świadczenia będzie staż pracy, a nie rok urodzenia. W praktyce oznacza to, że wiek emerytalny w Polsce się obniży.

Nowa propozycja rządu i wprowadzenie świadczenia emerytalnego, obliczanego na podstawie liczby przepracowanych lat, miałoby obejmować tylko chętne osoby.

Zmiany w emeryturach 2021

Do Sejmu trafiły już dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla „Wprost” poinformował, że prace nad tym tematem są w toku. Przyznał równocześnie, że jest to trudne zadanie. Powodem jest wydolność ZUS i przyszłość całego systemu emerytalnego.

Wprowadzenie nowych przepisów najbardziej odczują osoby, które wcześnie rozpoczęły swoją drogę zawodową. Kobiety, które poszły do pracy w wieku 20 lat, miałyby możliwość przejścia na emeryturę po osiągnięciu 55 lat, a mężczyźni 60.

Emerytury stażowe. Warunek „Solidarności”

Przedstawiciele „Solidarności” popierają pomysł rządzących, ale dorzucają od siebie jeden warunek. Świadczeniobiorca musi mieć na koniec kapitał, który pozwali na wypłatę 120 proc. minimalnej emerytury.

Portal Money.pl poinformował, że członkowie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych  przekazali prezydentowi własny projekt z ekspertyzą dr hab. Ryszarda Szarfenberga, prof. Uniwersytetu Warszawskiego. W odpowiedzi do pisma OPZZ, Paweł Szrot, szef gabinetu Prezydenta RP, odpisał że przez walkę z pandemią złożenie projektu się przedłuża. Nie ma pewności czy zostanie złożony w parlamencie do wiosny.

RadioZET.pl/Wprost/Money.pl