Zamknij

Nowy Ład, czyli wsparcie dla wybranych. Co wiemy o rządowym planie?

12.03.2021 17:26
Nowy Ład. Co znajdzie się w programie PiS
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/east news

W sobotę 20 marca światło dzienne ujrzy nowy program Prawa i Sprawiedliwości Nowy Ład. Choć rząd nie zdradza wielu szczegółów swojego planu, w sieci pojawiły się przecieki. Zebraliśmy wszystkie pomysły rządzących, które najpewniej znajdą się w Nowym Ładzie.

Nowy Ład to nowy program Prawa i Sprawiedliwości. To gotowe rozwiązania, które mają pomóc gospodarce wyjść na prostą i wesprzeć Polaków, których finanse zostały nadszarpnięte przez pandemię.

Nieprzypadkowo niektóre rozwiązania mają wejść w życie tuż przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku. Nowe zachęty mogą stać się kiełbasą wyborczą dla elektoratu partii rządzącej. W planie są dodatkowe pieniądze dla emerytów i rodzin z dziećmi.

Nowy Ład. 500 plus z pierwszą waloryzacją

Nowy Ład to program, który można uznać na kontynuację polityki socjalnej PiS. Rząd sam przyznał, że celem kluczowego programu 500 plus nie jest poprawa wskaźników demograficznych, a poprawa sytuacji finansowej rodzin.

Ten drugi cel został zrealizowany, choć z roku na rok 500 plus staje się coraz mniej zauważalne w portfelach Polaków. Powód? Rosnąca inflacja, przez którą siła nabywcza pieniądza słabnie, a za dzisiejsze 500 zł kupimy znacznie mniej niż jeszcze 5 lat temu.

„Gazeta Wyborcza” podała, że Nowy Ład ma zawierać strategię demograficzną, której częścią ma być właśnie waloryzacja 500 plus. Ustawa o świadczeniu dla rodzin już dziś daje rządzącym możliwość zwiększenia kwoty  świadczenia w przypadku rosnącej inflacji, ale politycy do tej pory z niej nie skorzystali. Dziennik podaje, że PiS wstrzyma się do wyborów parlamentarnych. Pierwsza waloryzacja ma nastąpić w 2023 roku.

Świadczenie miałoby być waloryzowane w oparciu o wskaźnik inflacji lub stałą kwotę każdego roku.

Emerytura bez podatku

Premier Mateusz Morawiecki w jednym z ostatnich wpisów na Facebooku napisał, że „wsparcie dla seniorów będzie jednym z filarów Polskiego Nowego Ładu”.

Serwis OKO.press jako pierwszy ujawnił plany partii rządzącej. Mowa m.in. o emeryturze bez podatku. Przelewy dla emerytów i rencistów są dziś pomniejszane o kwotę podatku dochodowego. Zatem najpierw pensje zmniejszane są o kwoty składek na ZUS i podatku dochodowego, a potem emerytura dodatkowo zmniejszana jest o podatek dochodowy. Na paradoks niejako „podwójnego” opodatkowania świadczeń wielokrotnie uwagę zwracali m.in. politycy z PSL. Ludowcy kilka razy wnosili do Sejmu projekt „emerytury bez podatku”.

PiS najprawdopodobniej zwolni emerytów z PIT, ale nie wszystkich. Zwolniona z podatku, jak podaje OKO.press miałaby być emerytura do kwoty 2,5 tys. zł brutto.

Wyższa kwota wolna od podatku

W serwisie OKO.press czytamy, że w ramach Nowego Ładu rząd może zwiększyć tę kwotę do 30 tys. zł.

Jest to na tyle znacząca podwyżka, że osoby zarabiające około 2500 zł brutto miesięcznie w ogóle nie zapłaciłyby podatku. Według danych GUS sprzed roku, pensję minimalną otrzymuje około 1,5 mln Polaków, którzy mogliby być zwolnieni z PIT. Pozostali zapłacą podatek, ale po podwyżce kwoty wolnej będzie on skromniejszy.  

Obecnie kwota wolna wynosi 8 tys. zł, ale nie jest ona równa dla wszystkich podatników. Dlaczego? Kwota wolna od podatku ma charakter degresywny tj. maleje wraz ze wzrostem dochodów. Im więcej zarabiamy, tym mniejsza kwota zwolniona jest z podatku. Nic nie muszą płacić tylko ci, którzy nie zarobili więcej niż 8 tys. zł w skali roku. Przy wyższych pensjach kwota wolna proporcjonalnie spada. Ci, którzy zarabiają więcej niż 127 tys. zł w ogóle nie są zwolnieni z PIT i muszą zapłacić podatek od całości dochodów.

Początkowo PiS zwiększył kwotę wolną do 6600 złotych, później do 8 tysięcy złotych. Tak „skromna” podwyżka przy degresywnym charakterze kwoty wolnej mogła okazać się niezauważalna dla przeciętnie zarabiających podatników. Skok tej kwoty do 30 tys. zł byłby prezentem nie tylko dla 1,5 mln Polaków z minimalną pensją, ale i ulgą dla klasy średniej, zwykle pomijanej w programach rządowych.

RadioZET.pl