Zamknij

PiS planuje dwa duże wydarzenia. Obostrzenia zostaną poluzowane?

22.04.2021 08:52
PiS organizuje dwa wydarzenia
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/east News

Ogłoszenie Nowego Ładu i kongres, podczas którego wybrane zostaną władze partii, to dwa duże wydarzenia, które planuje PiS. Co z obostrzeniami?

Nowy Ład najprawdopodobniej w maju zostanie zaprezentowany podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości.

Partia rządząca planuje także zebrać wszystkich członków i dokonać wyboru władz. Aby tak się stało, obostrzenia będą musiały zostać poluzowane.

Zakaz zgromadzeń? PiS szykuje dwa duże wydarzenia

PiS planuje organizację kongresu statutowo-wyborczego, podczas którego wybrane zostaną władze partii. Serwis Wp.pl opisał, jakie procedury będą towarzyszyć temu wydarzeniu. W głosowaniu udział powinni wszyscy członkowie partii, których jest ponad tysiąc. Czy głosowanie można rozłożyć „na raty”, spotkać się w mniejszym gronie lub zdalnie? Wp.pl tłumaczy, że każde odstępstwo stanowi zmiany w statucie partii, a żeby do takich zmian doszło i tak niezbędna jest organizacja kongresu.

Drugim wydarzeniem jest konwencja, podczas której ma zostać zaprezentowany nowy program PiS – Nowy Ład. Ta miała odbyć się już w marcu, ale władze zdecydowały o odroczeniu tego wydarzenie ze względu na sytuację epidemiczną. Teraz rozmowy o organizacji konwencji wróciły.

Szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski w rozmowie z Polskim Radiem mówił o organizacji tego wydarzenia „w najbliższym czasie”.

Sobolewski pytany o to, czy 8 maja zostanie zaprezentowany Nowy Polski Ład odparł, że ostateczna decyzja, co do terminu prezentacji nie została podjęta.
- Nie wykluczam, że w najbliższym czasie, natomiast wszystko jest uzależnione od sytuacji pandemicznej - podkreślił szef komitetu wykonawczego PiS i przypomniał odwołanie prezentacji ze względu na trzecią falę pandemii.

Przedstawiciel partii odniósł się też do terminu organizacji kongresu PiS. - Termin w tej chwili to jest koniec czerwca, a kongres będzie miał charakter statutowo-wyborczy - poinformował Sobolewski.

Organizacja tych wydarzeń wiążę się z koniecznością zmiany przepisów. W świetle obowiązujących obostrzeń wciąż zakazane są zgromadzenia. Może w nich uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Każdy z uczestników musi ponadto zachować 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

RadioZET.pl/PAP/wp.pl