Zamknij

Nowy Ład. Premier zdradził, która grupa będzie uprzywilejowana

10.03.2021 20:25
Polski Nowy Ład. Premier zdradził, która grupa będzie uprzywilejowana
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Premier Mateusz Morawiecki zdradził, że jedna grupa będzie szczególnie uprzywilejowana w powstającym właśnie Nowym Ładzie. Będzie to jeden z podstawowych filarów dokumentu.

Nowy Ład to program przygotowywany właśnie przez Prawo i Sprawiedliwość. Nie są znane jeszcze szczegóły dokumentu, a to rodzi wiele domysłów. Wyborcy PiS zastanawiają się czy zapłacą niższe podatki, a zwolennicy opozycji wyższe.

Profesor Marek Belka zapowiedział, że efektem wprowadzenia Nowego Ładu będą wyższe podatki dla średniozarabiających. Z kolei rząd komunikuje, że chce obniżyć podatki m.in. poprzez wzrost kwoty wolnej. Ile wynosi obecnie i co proponuje PiS? 

Nowy Ład. Przywileje dla jednej grupy

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował wsparcie dla seniorów jako jeden z filarów Polskiego Nowego Ładu. Część jego przeciwników uważa, że jest to gra polityczna i szykowanie gruntu pod wybory parlamentarne, aby podtrzymać sympatię stałych wyborców. Premier we wpisie na Facebooku podkreślił, że "zostaną wdrożone rozwiązania ułatwiające codzienne życie, poprawiające bezpieczeństwo i dostęp do służby zdrowia”.

Wsparcie dla seniorów będzie jednym z filarów Polskiego Nowego Ładu. Premier zadeklarował, że rząd będzie pracował, by „z roku na roku sytuacja materialna seniorów była coraz lepsza”.

Premier: wsparcie dla seniorów w ramach Nowego Ładu

Tegoroczna waloryzacja rent i emerytur to temat, który premier podjął w komunikacji z seniorami.

- Dla średniej emerytury podwyżka wyniesie ok. 100 zł, minimalna emerytura wzrośnie o 50 zł do 1250 zł miesięcznie. Przypominam, że w 2015 r. było to zaledwie 880 zł. Już za miesiąc zaczniemy wypłacać po raz kolejny 13. emeryturę" - Mateusz Morawiecki, premier RP.

Jeszcze przed epidemią złożyliśmy Państwu obietnicę 14. emerytury w roku 2021. I dziś danego słowa dotrzymujemy. Trwa największy od dziesięcioleci kryzys gospodarczy, ale właśnie w takim momencie wsparcie dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują jest konieczne. Pod ustawą o 14. emeryturze podpis złożył Prezydent Andrzej Duda, a to oznacza, że będziemy mogli ją wypłacić już w listopadzie. Każdy emeryt, który otrzymuje mniej niż 2900 zł brutto dostanie dodatkowo ponad 1000 zł na rękę

Mateusz Morawiecki, Premier RP

Program Nowy Ład został zaakceptowany przez zarząd PiS w lutym. Nie został jeszcze podany do publicznej wiadomości. Wiadomo jedynie, że rządowe propozycje dotyczą wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego w czasie po pandemii. Premier mówił w drugiej połowie stycznia, że w ramach programu rząd zaproponuje cały szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych.

RadioZET.pl/PAP