Zamknij

Nowy Ład. PiS w końcu zaprezentuje swój nowy program

30.03.2021 10:05
rzecznik rządu o Nowym ładzie
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Nowy Ład, czyli nowy program Prawa i Sprawiedliwości, niebawem ujrzy światło dzienne. Rzecznik rządu Piotr Müller zdradził więcej szczegółów na temat terminu prezentacji nowego projektu rządzących.

Nowy Ład miał ujrzeć światło dzienne 20 marca. Rząd jednak odwołał premierę nowego programu, tłumacząc się sytuacją epidemiczną. Nieoficjalnie mówi się jednak, że to afera związana z prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem mogła być powodem odwołania tego wydarzenia.

Niebawem jednak nowy projekt zostanie oficjalnie zaprezentowany – potwierdził na antenie TVP 1 rzecznik rządu Piotr Müller. Kiedy poznamy szczegóły programu i co wiemy o nim dziś?

Nowy Ład. Rzecznik rządu o dacie prezentacji programu

Piotr Müller w TVP1 mówił o przełożeniu prezentacji programu Nowy Ład, która pierwotnie zaplanowana była na sobotę 20 marca. Jak dodał, powodem odwołania tego wydarzenia była sytuacja epidemiczna.

Przedstawiciel rządu poinformował, że kiedy dojdzie do znaczącego obniżenia liczby zachorowań, przedstawiony zostanie Nowy Ład, który ma być „kontrofensywą gospodarczą”. Wyraził też nadzieję, że nastąpi to na przełomie kwietnia i maja.

Dzisiaj nie postawię tezy, co do daty prezentacji Nowego Ładu. Mam nadzieję, że będzie to możliwe na przełomie kwietnia i maja 

Rzecznik rządu

Wcześniej PiS zaprezentował jedynie kilka spotów promujących Nowy Ład. Te nie zradzają zbyt wiele. Przedstawiono jedynie główne, dość ogólne hasła tj.: plan na zdrowie, uczciwa praca - godna płaca, dekada rozwoju, rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, dobry klimat dla firm, czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, złota jesień życia. Dzięki doniesieniom medialnym wiemy jednak nieco więcej.

Nowy Ład. Jakie zmiany planuje PiS?

Serwis OKO.press jako pierwszy ujawnił plany partii rządzącej. Mowa m.in. o emeryturze bez podatku. PiS najprawdopodobniej zwolni emerytów z PIT, ale nie wszystkich. Zwolniona z podatku miałaby być emerytura do kwoty 2,5 tys. zł brutto.

W Nowym Ładzie ma się znaleźć także wyższa kwota wolna od podatku. Ta z 8 tys. zł miałaby wzrosnąć do 30 tys. zł. Jest to na tyle znacząca podwyżka, że osoby zarabiające około 2500 zł brutto miesięcznie w ogóle nie zapłaciłyby podatku.

„Gazeta Wyborcza” podała z kolei, że Nowy Ład ma zawierać strategię demograficzną, której częścią ma być długo oczekiwana waloryzacja 500 plus. Dziennik podaje, że PiS (nieprzypadkowo) wstrzyma się z podwyżką do wyborów parlamentarnych. Pierwsza waloryzacja ma nastąpić w 2023 roku.

RadioZET.pl/PAP/GW/Oko.press