Zamknij

Nowy Ład z emeryturami stażowymi? „Życie jest za krótkie na pracę do śmierci”

04.05.2021 10:21
emerytka na zakupach
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Emerytury stażowe powinny znaleźć się w sekcji „Złota jesień życia” Nowego ładu – uważa OPZZ. Związkowcy wysłali list do Jarosława Kaczyńskiego, przypominając o obietnicach wyborczych i wskazując na poparcie ponad 700 000 pracujących Polaków.

Nowy Ład zostanie zaprezentowany razem z informacjami o luzowaniu obostrzeń w połowie maja – wynika z nieoficjalnych przecieków. Strategia zmiany funkcjonowania Polski miała być pokazana 20 kwietnia 2021, żeby stać się głównym tematem rozmów na świątecznych spotkaniach, musiała jednak ustąpić marketingowo przed trzecią falą pandemii.

Mimo że od pierwotnej daty premiery minęły już dwa tygodnie, prace nad Nowym Ładem ciągle trwają. Chce to wykorzystać OPZZ, przypominając o niespełnionej obietnicy wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy: wprowadzenia emerytur stażowych. List w tej sprawie trafił do szefa PiS, który przekazał go do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W resorcie trwają ciągle rozważania, jakie rozwiązania mogą znaleźć się w Nowym Ładzie.

Emerytury stażowe trafią do Nowego Ładu? OPZZ apeluje do rządu

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych nie ustaje w dążeniu do zrealizowania jednego ze swoich najważniejszych postulatów: wprowadzenia emerytur stażowych. Pozwoliłyby one pobierać świadczenie z ZUS osobom, które przepracowały minimum 35 lat w przypadku kobiet i minimum 40 lat w przypadku mężczyzn, bez względu na wiek.

Wprowadzenie takiego rozwiązania obiecał Andrzej Duda, prezydentowi nie spieszy się jednak z realizacją programu wyborczego. Nie pomogło nawet podesłanie mu gotowej treści ustawy – prezydent poskąpił na niej swojego podpisu.

OPZZ szuka więc innych sposobów na wprowadzenie w Polsce emerytur stażowych: związkowcy próbują wprowadzić je do Nowego Ładu, mającego być rewolucją w działaniu państwa.

W piśmie do Jarosława Kaczyńskiego, przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski przypomniał, że pod obywatelskim projektem ustawy wprowadzającej emerytury stażowe podpisało się ponad 700 tys. osób pracujących, co jest miarą wysokiego poparcia społecznego dla tego rozwiązania. W opinii OPZZ wprowadzenie emerytur stażowych do polskiego prawodawstwa jest zabiegiem koniecznym.

komunikat OPZZ

Ministra Marlena Maląg zadeklarowała, że „wszystkie sugestie dotyczące systemu ubezpieczeń społecznych będą brane przez ministerstwo pod uwagę w trakcie prac nad ewentualnymi zmianami regulacji prawnych w tym zakresie”. Trudno w tych słowach znaleźć potwierdzenie, że emerytury stażowe wpisują się w plany rządu.

Te bowiem, zgodnie z deklaracjami zawartymi w Krajowym Planie Odbudowy, zakładają „efektywne wydłużanie wieku emerytalnego”. Jego obniżenie przyspieszyło nadciąganie katastrofy demograficznej i możliwość załamania systemu ubezpieczeń społecznych, rząd zamierza więc wprowadzać rozwiązania zachęcające osoby mogące przejść na emeryturę do kontynuowania pracy.

Emerytury stażowe mogą jeszcze bardziej obniżyć efektywny wiek emerytalny, trudno więc podejrzewać, żeby rząd chciał spełnić obietnice wyborcze prezydenta. Musi brać pod uwagę, do jakiego stanu doprowadziło kraj zrealizowanie zapowiedzi możliwości wcześniejszego odchodzenia z pracy.

RadioZET.pl/OPZZ