Zamknij

Nowy Ład w podatkach. Trzy najważniejsze zmiany

07.04.2021 09:23
Nowy Ład w podatkach. Trzy najważniejsze zmiany
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Nowy Ład wprowadzi zmiany w systemie podatkowym. Dziennik Gazeta Prawna pisze o rewolucji, opartej na trzech głównych filarach. Czego dotyczą?

Nowy Ład to wieloletni program partii rządzącej, który jak mówił rzecznik rządu Piotr Müller, jest „na miarę największych projektów PiS z poprzednich lat”. Dziennik Gazeta Prawna w środowym wydaniu (7 kwietnia 2021) dotarł do informacji, że nieogłoszony jeszcze program wprowadzi rewolucję w podatkach.

Rząd już w marcu zapowiedział reset systemu podatkowego. Minister finansów Tadeusz Kościński powołał się wówczas na chęć bardziej sprawiedliwego podejścia do obowiązku płacenia danin przez obywateli na rzecz państwa.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET 

Nowy Ład. Nowe podejście do podatków

Z publikacji DGP wynika, że Nowy Ład wprowadzi kompleksową reformę systemu podatkowego, na której skorzysta 17 mln Polaków. Ma ona odbyć się w trzech krokach.

  1. Likwidacja lub znaczne zmniejszenie odliczenia w PIT składki zdrowotnej
  2. Podwyżka kwoty wolnej do 30 tys. zł
  3. Podniesienie progu podatkowego z 85 tys. zł do 120 tys. zł.

W artykule czytamy, że "Jednymi z większych beneficjentów byłyby osoby z zarobkami w okolicy minimalnego wynagrodzenia. Zmiany w zasadach opłacania składki zdrowotnej oznaczać będą rewolucję dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które także zapłaciłyby składkę proporcjonalną do dochodu. Dla wielu oznaczałoby to wzrost obciążeń. Konsekwencją radykalnej podwyżki kwoty wolnej będzie z kolei zwolnienie z podatku PIT emerytur i rent do wysokości 2,5 tys. zł".

Podatki. Nowy Ład wprowadzi zmiany

Jedną z podstawowych kwestii nowego dokumentu ma być duży nacisk na równość płac.

I tak np. w firmach zatrudniających powyżej 250 osób pracownik mógłby zażądać, by w ciągu miesiąca pracodawca uzasadnił, z czego wynikają jego aktualne zarobki. Można byłoby też zażądać informacji o średnich zarobkach osób płci przeciwnej, które wykonują podobną pracę

Dziennik Gazeta Prawna

Kolejnym istotnym wątkiem ma być program inwestycji publicznych. Ma to doprowadzić do utworzenia funduszu, którym zarządzałby Bank Gospodarstwa Krajowego. Pieniądze pochodziłyby z emisji obligacji rozwojowych. „Mógłby to być drugi filar finansowania inwestycji – oprócz 770 mld zł z unijnej polityki spójności i funduszu odbudowy. Dodatkowo rozważana jest tzw. subwencja inwestycyjna. Ma ona wyrównać straty, jakie samorządy poniosłyby na zmianach w podatkach dochodowych" - pisze gazeta.

RadioZET.pl/PAP/DGP