Zamknij

Nowy Ład ma się kojarzyć z odmrażaniem gospodarki. Prezentacja 14 maja

28.04.2021 15:42
Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński
fot. Piotr Molecki/East News

Dzień po zaprezentowaniu Nowego Ładu można będzie wybrać się do ogródka piwnego i przedyskutować proponowane przez PiS rozwiązania za znajomymi. Według przecieków premiera programu ma nastąpić w piątek 14 maja 2021.

Nowy Ład ma zmienić oblicze Polski. PiS przygotował „reset systemu fiskalnego”, który po rewolucji ma zabierać więcej bogatym, żeby rozdawać biednym. Analizując przecieki eksperci wyliczyli, że stawki PIT mogą wzrosnąć faktycznie z 17 do 26 procent oraz z 32 do 41 procent, co w przypadku zarabiających mniej ma zostać zrekompensowane podniesieniem kwoty wolnej od podatku.

Przed prezentacją pojawia się coraz więcej plotek na temat programów socjalnych, jakie mają pojawić się w Nowym Ładzie. Mowa między innymi o „Babci plus” – zasiłku opiekuńczym dla babć i dziadków opiekujących się małymi dziećmi. Pojawiła się także sugestia, że z Węgier może zostać zaimportowany pomysł całkowitego zwalniania z podatku matek, które urodziły czwórkę lub więcej nowych podatników.

Nowy Ład z prezentacją 14 maja. Zbieżność daty z otwarciem gospodarki nieprzypadkowa

Według harmonogramu odmrażania polskiej gospodarki, 15 maja 2021 można spodziewać się otworzenia ogródków piwnych, kin na świeżym powietrzu oraz zniesienia obowiązku noszenia maseczek (o ile liczba wykrywanych zachorowań na 100 000 Polaków spadnie poniżej 15).

Wielu Polaków czekało na luzowanie lockdownu od wielu miesięcy, można więc założyć, że będą ze zmian bardzo zadowoleni. PiS chce wstrzelić się w dobre nastroje wyborców z prezentacją wyznaczył datę zaprezentowania Nowego Ładu, by program kojarzył się z optymizmem powrotu do normalności.

Jak ustala Wirtualna Polska, prezentacja Nowego Ładu ma się odbyć w piątek 14 maja 2021 – w przeddzień długo wyczekiwanego odmrożenia części gospodarki. Krzysztof Sobolewski, szef Komitetu Wykonawczego PiS, zapowiedział wcześniej, że trzeba się szykować na wiele niespodzianek.

Zaskoczeń można spodziewać się w programach podatkowych i społecznych. Założeniem jest, że rodzina to centrum życia. To będą bardzo ciekawe i zaskakujące propozycje.

Krzysztof Sobolewski

Źródła WP donoszą, że nad „ostatnimi detalami prezentacji projektu” pracuje pięć osób, w tym Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński. 14 maja 2021 jako data prezentacji ma być pewna w 80 procentach.

Dzięki poluzowaniu obostrzeń PiS chce wrócić do spotkań z wyborcami, co ma być sposobem na odbicie w sondażach. Argumentem mającym pokazywać dobre gospodarowanie Polską ma być między innym wywalczenie 770 mld zł z unijnego Funduszu Odbudowy.

RadioZET.pl/WP.pl