Zamknij

Wyższa kwota wolna od podatku? Nowacka: to nie są pomysły PiS

09.03.2021 09:14
Barbara Nowacka o nowym programie PiS
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/east News

Prawo i Sprawiedliwość uruchomi niebawem program Nowy Ład. Cel? Odbudowa gospodarki po koronakryzysie i kilka zachęt dla potencjalnych wyborców przed wyborami.

Nowy Ład pomoże partii rządzącej zdobyć przychylność potencjalnych wyborców przed wyborami. Za dwa lata wzrośnie świadczenie 500 plus, będzie też rewolucja w systemie podatkowym.

Kwota wolna od podatku może wzrosnąć do 30 tys. zł, zaś seniorzy być może doczekają się emerytury bez podatku – wynika z nieoficjalnych informacji portalu OKO.press. Plany rządu w Radiu ZET skomentowała Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej.

Kwota wolna od podatku znacznie wzrośnie

W serwisie OKO.press czytamy, że rząd zaprezentuje nowy program 20 marca. Najważniejsze punkty: kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł, emerytura niższa niż 2,5 tys. zł zwolniona z PIT i –  jak donosi Gazeta Wyborcza - wyższe 500 plus.

- Czy Nowy Ład przygotowany jest pod przedterminowe wybory? – zapytała w  programie Gość Radia ZET Beata Lubecka.

Barbara Nowacja z KO dodała, że punkty w Nowym Ładzie nie są pomysłami Prawa i Sprawiedliwości. Wyższą kwotę wolną już wcześniej proponowała Platforma Obywatelska, zaś emerytura bez podatku to postulat Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Mateusz Morawiecki zajmuje się przeklejaniem slajdów Platformy Obywatelskiej do swojego programu. Zero kreatywności. Chciałabym tylko, że premier doprowadził to do końca. Myślę jednak, że PiS znajdzie nowych sojuszników i wcześniejszych wyborów nie będzie 

Barbara Nowacka

Skąd wziąć na to pieniądze? Dziennik Gazeta Prawna pisze, że nowy program PiS sfinansują najbogatsi, którzy zapłacą wyższe podatki. Niewykluczone jest stworzenie nowej stawki podatki PIT i nowych progów podatkowych.

- Chciałabym wyższej, sensownej kwoty wolnej od podatku. Platforma Obywatelska proponowała, by kwota wolna wyniosła 10 tysięcy. Można uszczelnić system podatkowy, nie ma powodu, dla którego najbogatsi mieliby płacić niższe podatki. Wprowadzenie trzeciego progu nie jest złym pomysłem – komentowała Barbara Nowacka.

Jak dodała „kapitał, który wypływa z Polski, powinien być zatrzymany”.

- Potrzebne są działania rządu dążące do opodatkowania korporacji. Najlepiej na poziomie prawa unijnego. Do tego jednak potrzeby jest rząd, który w Unii Europejskiej ma sojuszników. Dodatkowe środki można zyskać przerywając bezsensowne inwestycje tj. przekop Mierzei Wiślanej i budowę lotniska, przykłady można mnożyć. Jak państwo zarządza spółkami Skarbu Państwa? Co robi Orlen i prezes tej spółki Daniel Obajtek? – podsumowała posłanka KO.

RadioZET.pl