Zamknij

Nowy Ład: całkowite zwolnienie z PIT za urodzenie czwórki dzieci?

23.04.2021 14:18
czworaczki z Bydgoszczy
fot. Polska Press/East News

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej intensywnie przygląda się świadczeniom wdrożonym przez bratni naród węgierski, przymierzając się do zaimportowania części z nich. Wśród rozwiązań, które zwróciły uwagę Marleny Maląg, jest także opcja całkowitego zwolnienia z podatku dochodowego matek, które urodzą co najmniej czwórkę dzieci.

Nowy Ład to stworzona przez PiS wizja działania Polski, w której system podatkowy ma zostać poddany całkowitemu przebudowaniu. O szczegółach planów dotyczących nowej polityki fiskalnej wiemy na razie niewiele: wśród pewników można wymienić zwiększenie kwoty wolnej od podatku dla przynajmniej części Polaków, przy czym pojawiający się początkowo limit 30 000 zł został opisany przez ministra finansów jako nierealny.

Wiadomo też, dzięki słowom wiceministra zdrowia, o planach podwyższenia składki na ubezpieczenie zdrowotne i wprowadzeniu nowej daniny: ubezpieczenia pielęgnacyjnego, którego wysokość miałaby zwiększać się wraz z wiekiem, zarobkami i stażem pracy. Równolegle dowiadujemy się o rozważaniu przeszczepienia na polski grunt rozwiązań prorodzinnych funkcjonujących na Węgrzech. Najgłośniej było do tej pory o programie nazwanym roboczo „Babcia plus”, nie jest to jednak jedyna potencjalna inspiracja dla resortu rodziny.

Nowy Ład z całkowitym zwolnieniem z podatku dla matek z czwórką dzieci?

„Babcia plus” to węgierski sposób na aktywizację zawodową świeżych mam. Babcie lub dziadkowi opiekujący się wnukami do lat trzech mają tam prawo do przejęcia zasiłku, jaki przysługiwałby matce. Jego wysokość zależy od pobieranej pensji i może wynieść maksymalnie, w przeliczeniu na naszą walutę, około 3000 zł.

Seniorzy, którzy opiekują się najmłodszymi dziećmi po powrocie matki do pracy otrzymywaliby zasiłek, wiązałoby się to jednak z koniecznością zrezygnowania na ten czas z emerytury.

Kolejnym pomysłem, który może doczekać się przeszczepienia, jest program „Samochód plus”. Państwo dopłacałoby w nim do zakupu auta przez rodziny wielodzietne, pilnując przy tym, żeby nie było ono przesadnie drogie.

Kolejnym rozwiązaniem, które ma szansę znaleźć się w Nowym Ładzie, jest całkowite zwolnienie matek czworga lub większej liczby dzieci z płacenia podatku dochodowego. Ponieważ 500 plus nie poprawiło dzietności w Polsce i kryzys demograficzny zbliża się coraz szybciej, rząd szuka sposobów na przekonanie Polek do oddania się rodzeniu przyszłych podatników. Najbardziej nawet zaangażowani w zwiększanie ludności Polski ojcowie na podobne względy rządu nie mają niestety co liczyć.

Nowy Ład ma szansę na prezentację w połowie maja 2021 roku. Marlena Maląg nie chciała zdradzić, czy w zapisanych w nim rozwiązaniach znajdują się spolonizowane wersje węgierskich programów prorodzinnych.

RadioZET.pl/money.pl