Zamknij

Nowy Ład. Do 30. roku życia zwolnienie z PIT. Jednym z warunków ślub?

14.05.2021 15:27
Mateusz Morawiecki
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

W życiu pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki. Nowy Ład ma zmienić ten porządek rzeczy. Według przecieków w programie ma znaleźć się całkowite zwolnienie Polaków do 30. roku życia z płacenia podatku dochodowego. Warunki są najprawdopodobniej dwa: założenie rodziny przez wstąpienie w związek małżeński oraz dochowanie się co najmniej jednego przyszłego podatnika.

Nowy Ład, początkowo zapowiadany jako „reset systemu podatkowego”, doczekał się zmiany podejścia marketingowego: rząd zaczął mówić o nim jako o „inwestycjach w polskie rodziny”. Program ma zawierać rozwiązania, które wraz z kontynuowanym 500 plus ma zachęcić do jak najwcześniejszego zakładania rodzin i dochowywania się potomstwa.

Ministra rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zdradziła, że Nowy Ład ma przynieść korzystne zmiany dla młodych i seniorów. Jarosław Gowin przyznał z kolei, że program zakłada nakłanianie do aktywności zawodowej Polaków, którzy osiągnęli już wiek emerytalny. Oba działania mają na celu odwrócić katastrofalne dla Polski trendy demograficzne.

Nowy Ład. Młodzi rodzice zostaną zwolnieni z podatku dochodowego do 30. roku życia

Dane nie kłamią: Polska się wyludnia. ONZ szacuje, że do 2100 roku zostanie nas 24 mln, GUS i ZUS podają, że według ich szacunków do 2080 roku populacja naszego kraju skurczy się do 30 mln.

Depopulacja i starzejące się społeczeństwo to zagrożenie zarówno dla systemu ubezpieczeń społecznych (coraz mniejsza liczba osób będzie pracować na świadczenia coraz liczniejszej grupy), jak i dla całej gospodarki. Szczególnie ucierpieć ma budownictwo, jako że popyt na nowe mieszkania drastycznie spadnie. Do wyboru będzie wiele lokali z rynku wtórnego, także tych dziedziczonych.

Zwiększenie dzietności to największe wyzwanie, przez jakim stoi Polska. 500 plus miało służyć właśnie zachęceniu do posiadania dzieci, program nie spełnił jednak swojej roli. Obecnie rodzi się rocznie mniej Polaków, niż w 2016 roku, w czasie wprowadzenia programu. Konieczne są więc inne środki zachęcające do jak najwcześniejszego dochowywania się potomstwa. Nowy Ład ma być nimi naszpikowany.

Cały ten program jest nastawiony na to, żeby te rodziny łatwiej powstawały, żeby przychodziły na świat dzieci i żeby to wszystko było dla przeciętnego Polaka – w tym wypadku chodzi przede wszystkim o ludzi młodych, ale także ludzi w średnim wieku – po prostu łatwiejsze czy realniejsze.

Jarosław Kaczyński

Jak wynika z przecieków, do których dotarła „Gazeta Wyborcza”, jednym z prorodzinnych rozwiązań w Nowym Ładzie ma być zwolnienie rodziców do 30. roku życia z płacenia podatku dochodowego. To rozwinięcie rozwiązania, które funkcjonuje już dziś: PIT nie dotyczy obecnie Polaków do 26. roku życia.

Warunkiem przedłużenia ulgi ma być najprawdopodobniej wzięcie ślubu i spłodzenie potomka. Nie wiadomo, czy pary niezwiązane ze sobą oficjalnie będą mogły z tego przywileju fiskalnego korzystać: premier Morawiecki jako rodzinę określał tylko małżeństwa, może więc się okazać, że ulgi będą przyznawane tylko Polakom w sformalizowanych związkach. A to oznaczałoby, że bez zawarcia małżeństwa zwolnienia z płacenia podatku dochodowego by nie było.

W KPO rząd zwrócił uwagę, że za duży problem przy podejmowaniu decyzji o dziecku uznawany jest brak możliwości oddania go do opieki w żłobku, co przy okazji sprawia, że młode mamy wycofują się z rynku pracy.

W Nowym Ładzie z tego powodu znajdzie się prawdopodobnie program „Babcia plus”, gwarantujący seniorom opiekującym się wnukami w wieku do 3 lat wypłacanie zasiłku opiekuńczego. Młodzi Polacy będą mogli także liczyć na pomoc przy zakupie mieszkania, a być może nawet i samochodu.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza