Zamknij

Nowy Ład: 10 głównych haseł. Co szykuje nam PiS?

13.03.2021 12:21
Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński
fot. Jakub Kaminski/East News

Nowy Ład to opracowywany pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego plan zmiany funkcjonowania Polski. Poznaliśmy pierwsze szczegóły, trzymane do tej pory w ścisłej tajemnicy, a pod projektem podpisał się osobiście Jarosław Kaczyński. Jaką nową Rzeczpospolitą chce zbudować PiS?

Nowy Ład znany jest przede wszystkim z przecieków do mediów. Pojawiły się informacje, że przynajmniej dla części Polaków kwota wolna od podatku ma zostać podwyższona do 30 000 zł. Obecne wynosi ona dla większości podatników 3091 zł.

Wraz z tą wiadomością wyciekł także sposób, w jaki rząd chce zrekompensować wynikające z podwyższenia kwoty wolnej od podatku uszczuplenie przychodów do budżetu: połowa Polaków będzie musiała płacić wyższe podatki. Czy przecieki zostały potwierdzone  przez 10 głównych haseł Nowego Ładu, zaprezentowanych przez Morawieckiego i Kaczyńskiego ?

Nowy Ład. 10 głównych haseł planu PiS

Nowy Ład to postulowane przez rząd zmiany w funkcjonowaniu państwa, które mają bardziej odpowiadać trudnym czasom powrotu do normalności po pandemii. Przez ekonomistów zapowiedzi PiS traktowane są z dużą rezerwą: po pojawieniu się wycieków szybko pojawiły się głosy, że Nowy Ład oznacza niższe podatki dla wyborców PiS i wyższe dla Polaków głosujących na opozycję.

Szczegóły dotyczące Nowego Ładu zostaną, tak jak można było dowiedzieć się z przecieków, zaprezentowane 20 marca 2021 roku. Do tej daty możemy tylko zastanawiać się nad szczegółami programu oraz jego konsekwencjami dla Polski i Polaków.

Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Jarosław Kaczyński z wyprzedzeniem zdradzili 10 głównych obszarów, w których zmiany szykuje rząd w programie Nowy Ład:

  • Plan na zdrowie
  • Uczciwa praca - godna płaca
  • Dekada rozwoju
  • Rodzina i dom w centrum życia
  • Polska - nasza ziemia
  • Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek
  • Dobry klimat dla firm
  • Czysta energia-czyste powietrze
  • CyberPoland 2025
  • Złota jesień życia

Jest to bardzo poważna propozycja dla społeczeństwa. Nasze dotychczasowe programy, to wszystko w jakimś sensie było rozwijaniem programu napisanego na jesieni 2008 r. Natomiast Nowy Polski Ład jest już nową jakością, i naprawdę warto go wprowadzić.

Jarosław Kaczyński

Jak ważny dla PiS jest Nowy Ład pokazuje obecność Jarosława Kaczyńskiego w spocie zapowiadającym zaprezentowanie programu. Prezes PiS legitymizuje rozwiązania wypracowane przez Mateusza Morawieckiego.

Z deklaracji premiera wynikało, że Nowy Ład miał być przede wszystkim planami inwestycyjnymi, mającymi zwiększyć siłę i atrakcyjność polskie gospodarki na arenie międzynarodowej: mają to być projekty infrastrukturalne i innowacyjne. W programie mają znaleźć się także „propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego”.

RadioZET.pl/PAP