Zamknij

Nowy Jedwabny Szlak to może być droga do wrogiego przejęcia polskich firm

Olga Papiernik
06.04.2018 09:52
prezentacja nowy jedwabny szlak
fot. Wojtek Laski/East News

Nowy Jedwabny Szlak, to chiński pomysł sprzed pięciu lat, aby przedostać się na rynki państw UE poprzez finansowanie inwestycji infrastrukturalnych, zwłaszcza w energetyce. Znów pojawiły się powody do poważnych obaw.

Chińska spółka CEFC China Energy, której założyciel otrzymał zarzut przestępstw gospodarczych, ma sprzedać aktywa warte 3,2 mld dolarów. Na sprzedaż pójdzie 100 posiadłości, w tym biura, hotele i budynki mieszkalne na całym świecie. Wyjątkiem mają być aktywa w Czechach. A to jest już ważne dla PKN Orlen.

Tajemnicza spółka posiada 9,9 procent akcji w J&T Finance Group. Jeszcze w październiku zeszłego roku deklarowała gotowość do przejęcia 50 procent akcji. Miał to być największy biznes CEFC w Czechach. J&T to rywal PKN Orlen w grze o akcje Unipetrolu, które Polacy chcieli odkupić od J&T. W lutym 2018 roku Orlen przypieczętował transakcję, która pozwoli mu zwiększyć udziały w Unipetrolu do ponad 90 procent. W ten sposób gra o wpływy w Czechach zakończyła się zwycięstwem Polaków.

- Nowy Jedwabny Szlak to wspaniały slogan reklamowy. Od kuchni w sąsiedztwie Polski wygląda jednak mniej atrakcyjnie. To afera korupcyjna w Chinach, interesy z prezydentem Czech i wojna z PKN Orlen – mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

MarketNews24/OP