Zamknij

Nowoczesna cementowania "Kujawy" za 150 mln zł

Olga Papiernik
14.12.2017 13:37
Nowoczesna cementowania "Kujawy" za 150 mln zł
fot. East News

Koszt modernizacji Cementowni Kujawy przez Grupę LafargeHolcim wyniósł 150 mln zł, poinformowała spółka. Firma przeprowadziła także wartą 10 mln zł modernizację Cementowni Małogoszcz, dodano.

- Tegoroczna inwestycja w Cementowni Kujawy to jeden z najważniejszych i największych projektów Grupy LafargeHolcim na całym świecie. Naszym celem jest uczynienie z zakładu na Kujawach najnowocześniejszego obiektu na świecie. Inwestujemy w nowe technologie, żeby być konkurencyjnymi na rynku. Wiemy, że jeżeli nie będziemy się rozwijać i nieustannie iść do przodu, to przegramy. Dlatego po zakończeniu realizowanego projektu, planujemy dalsze inwestycje w modernizację i rozbudowę zakładu. - powiedział dyrektor Cementowni Kujawy Stanisław Sobczyk.

Inwestycja obejmie m.in. przebudowę pieca, budowę nowych terminali załadunkowych cementu, stworzenie w pełni zautomatyzowanego nowoczesnego laboratorium oraz budowę hali do przygotowania paliw alternatywnych. Cały projekt ma na celu zwiększenie efektywności produkcji Cementowni Kujawy przez dostosowanie linii produkcyjnej wypału klinkieru do spalania niskoprzetworzonych paliw alternatywnych, zabezpieczenie alternatywnych źródeł energii oraz poprawę jakości produktów i obsługi klientów. Dzięki platformie paliw alternatywnych, która powstaje na ternie o powierzchni 2,5 ha, odpady takie jak plastik, papier, tekstylia, czy pocięte opony zostaną przetworzone w energię, która dostarczy 80% ciepła niezbędnego do wypalania klinkieru, podano także.

- Z naszych doświadczeń wynika, że paliwo dostarczane przez zewnętrznych producentów nie spełnia wymogów jakościowych, a nierównomierność dostaw nie zapewnia stabilnej pracy pieca. Zapotrzebowanie na paliwa alternatywne w zakładzie wzrasta z roku na rok. Naszym celem jest pełne kontrolowanie procesu- od pozyskania odpadów, poprzez ich przetwarzanie, magazynowanie i spalanie w celu uzyskania energii. Z czasem ilość paliwa nie będzie zwiększana, dzięki procesowi wysokiej jakości, który będzie stawał się coraz bardziej wydajny. - dodał dyrektor przygotowania i produkcji paliw Marek Michalski.

W 2017 roku Lafarge w Polsce przeprowadził prace remontowe i projekty inwestycyjne także na terenie swojej drugiej cementowni - w Małogoszczu. Wartość modernizacji przeprowadzanych w 2017 roku wyniesie łącznie 10 mln zł, dodano.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

ISBnews/OP