Zamknij

Nowe złoża srebra i miedzi. Pierwsze takie odkrycie od 40 lat

17.02.2020 12:58
Nowe złoża srebra i miedzi w lubuskim. Pierwsze takie odkrycie od 40 lat
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER/East News

Po raz pierwszy od 40 lat odkryto w Polsce nowe złoża srebra i miedzi. Znajdują się na terenie trzech gmin w województwie lubuskim - podał portal WNP.pl.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Dokumentacja geologiczna dla złoża "Nowa sól" została zatwierdzona dla firmy Zielona Góra Copper. Chodzi o złoża 848 milionów ton rudy miedzi i srebra, 11 milionów ton miedzi oraz 36 tysięcy ton srebra. 

Według WNP.pl, to jedno z najgłębiej położonych złóż surowców naturalnych w Polsce. Znajdują się one w województwie lubuskim na terenie gmin Kolsko, Nowa Sól i Siedlisko (pow. nowosolski), gminy Sława (pow. wschowski) oraz gminy Bojadła (pow. zielonogórskim).

Zobacz także

- Cały czas dążymy do tego, aby nasz kraj wzbogacił się o kolejny kompleks wydobywczy miedzi i srebra (...) Uzyskane zatwierdzenie dokumentacji coraz bardziej urealnia ten cel - podkreślił prof. Stanisław Speczik, dyrektor generalny Miedzi Copper Corp (w jej skład wchodzi Zielona Góra Copper), w rozmowie z WNP.pl.

Do tej pory spółka zainwestowała 360 mln złotych. Z kolei budowa kompleksu wydobywczego to wydatek rzędu 13-15 mld złotych.

Jak wskazało WNP.pl, według opracowanego przez EY raportu uruchomienie nowego inwestycji przemysłowej przyniesie 8,6 tysiąca miejsc pracy.
Dodatkowo ok. 1,3 mld złotych rocznie trafi do budżetu państwa. W wyniku realizacji inwestycji PKB w Polsce będzie co roku wzrastać o ok. 3,5 mld zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/WNP.pl