Zamknij

Będzie pomoc dla zadłużonych. Prezydent podpisał ustawę

11.09.2019 16:24
Upadłość konsumencka na nowo
fot. Shutterstock/ Rawpixel.com (ilustracyjne)

Rząd ułatwi bankrutom wychodzenie na prostą. Prezydent podpisał ustawę, która redefiniuje upadłość konsumencką na rzecz zadłużonych. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Obecnie sądy oddalają nawet połowę spraw o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – zauważa resort sprawiedliwości. Przepisy nie stoją po stronie bankrutów, co tym bardziej nie ułatwia im wyjścia z zadłużenia.

Szacuje się, że ponad 2 miliony Polaków nie może uporać się z przeterminowanymi długami, których wartość wynosi w sumie prawie 50 miliardów złotych.

Ministerstwo wpadło na pomysł, jak ułatwić dłużnikom spłatę należności. Do ogłoszenia upadłości wystarczy samo stwierdzenie, że dłużnik jest niewypłacalny. Sądy nie będą tak jak dotychczas śledzić, jak doszło do zadłużenia i czy było to świadome i zamierzone działanie ze strony dłużnika.

Zobacz także

„Główną przyczyną oddalania wniosków jest stwierdzenie, że wnioskodawca zadłużył się umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Nie ma przy tym jednolitego w całym kraju orzecznictwa, ocena odbywa się bez udziału wierzycieli, a od postanowienia sądu nie można finalnie wnieść skargi kasacyjnej” – pisze resort finansów.

Upadłość konsumencka na nowo. Na czym polega ta procedura?

W nowym modelu upadłości konsumenckiej na etapie otwarcia postępowania przyczyny niewypłacalności dłużnika w ogóle nie będą brane pod uwagę. Przyczyna niewypłacalności zostanie zbadana dopiero po ogłoszeniu upadłości.

Zobacz także

Dopiero wtedy podejmowana będzie decyzja, czy możliwa jest odmowa oddłużenia. Jak sugeruje resort sprawiedliwości, długi powrócą tylko do tych, których zadłużenie się było działaniem celowym. Ujawnienie złej woli dłużnika nie będzie trudne. Sąd nabierze podejrzeń jeśli na przykład dłużnik zaciągnął kredyt ze świadomością braku możliwości jego spłaty, a przeznacza go na luksusowe dobra. 

Jeśli sąd stwierdzi, że dłużnik jest nierzetelny nie wyłączy od razu mechanizmu „oddłużenia”. Spłata wierzycieli będzie natomiast wydłużona do 7 lat. W przypadku uczciwych dłużników w ramach upadłości konsumenckiej, czas spłaty wierzycieli to 3 lata.

Zobacz także

Co istotne, nie wszystkie długi będą mogły być umorzone. Bez zmian pozostaje zasada, zgodnie z którą alimenty czy odszkodowania nie mogą być umorzone.

W ustawie przewidziano też możliwość dogadania się stron bez ingerencji sądu. Dzisiaj takie porozumienie możliwe jest jedynie po ogłoszeniu upadłości dłużnika. Takie rozwiązanie odciąży sądy, dłużnikowi da możliwość oddłużenia bez konsekwencji upadłości (np. bez wpisu do rejestru dłużników niewypłacalnych Krajowego Rejestru Sądowego), a wierzycielom zapewni szybsze odzyskanie wierzytelności.

Wpadnięcie w niemożliwe lub trudne do spłacenia długi nie powinno spychać człowieka na margines społeczny i z dnia na dzień pozbawiać go wszystkiego. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przełomowe rozwiązania, które pozwolą takim osobom bezpiecznie wyjść z zadłużenia i odbudować normalne życie, bez wiecznego strachu przed komornikiem.

Czytamy w komunikacie resortu sprawiedliwości

RadioZET.pl