Zamknij

Nowe usługi oparte o OZE dla Polski

Olga Papiernik
08.12.2017 11:52
Nowe usługi oparte o OZE dla Polski
fot. Karsten Würth (@inf1783) on Unsplash

Enefit - spółka zależna od Eesti Energia, podpisała w ostatnim kwartale w Polsce pierwsze umowy na dostawy energii i gazu dla lokalnych przedsiębiorstw. W najbliższym czasie Eesti Energia planuje również poszerzyć swoją ofertę - również w Polsce o nowe usługi oparte o OZE, które będą realizowane przez inną spółkę z grupy- Enefit Green, poinformowała Eesti Energia.

Eesti Energia, wychodzi z działalnością na rynki zagraniczne w obszarze produkcji energii ze źródeł odnawialnych. W ten sposób estoński koncern planuje zwiększyć swoją obecność na rynku OZE w regionie Morza Bałtyckiego, podała spółka.

- Portfolio naszych usług jest obecnie najbardziej zróżnicowane na rynku i obejmuje produkcję energii ze źródeł wiatrowych, wodnych, słonecznych i biomasy. W produkcji energii wykorzystujemy także odpady komunalne, dzięki czemu w znacznym stopniu przyczyniliśmy się do zmniejszenia liczby odpadów komunalnych na estońskich składowiskach. – powiedział dyrektor zarządzający w Enefit Green, Aavo Kärmas.

Strategicznym celem grupy jest osiągnięcie 40-procentowego udziału w rynku OZE w tym regionie do 2021 r.

Spółka rozważa także rozpoczęcie działalności w Polsce. Plany te mają związek m.in. z zapowiedzią Ministerstwa Energii, które do 2020 r. chce zwiększyć moc elektrowni słonecznych w Polsce do 1-2 GW. W ten sposób resort chce podnieść poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju, w szczególności w miesiącach letnich. Moce solarne mają być wspierane w systemie aukcyjnym OZE i właśnie takie rozwiązania znajdują się w obszarze zainteresowania Enefit Green.

Od czerwca br. w Polsce funkcjonuje Enefit Polska, spółka zależna od Eesti Energia. We wrześniu Enefit podpisał pierwsze umowy na dostawę energii elektrycznej i gazu ziemnego. W ciągu najbliższych tygodni spółka planuje także poszerzyć swoją ofertę o nowe usługi oparte o OZE.

W przypadku OZE interesują nas dwa obszary: pierwszy dotyczy handlu, a dokładniej zakupu energii od wytwórców źródeł odnawialnych na bazie umów indywidualnych i oferowanie im dostępu do rynku hurtowego. Drugi element to inwestycja w wytwarzanie energii w segmencie OZE. W szczególności zwracamy tutaj naszą uwagę na źródła fotowoltaiczne. – powiedział dyrektor zarządzający w firmie Enefit Polska Maciej Kowalski.

ISBnews/OP