Zamknij

Nowe tablice rejestracyjne. Samorządy przeciw odmiejscowieniu i usunięciu nalepki

30.07.2019 14:15
Nowe tablice rejestracyjne w Polsce. Samorządy przeciwko odmiescowieniu i usunięciu nalepki
fot. Krzysztof Dabkowski/Shutterstock (ilustracyjne)

Pomysł odmiejscowienia tablic rejestracyjnych oraz usunięcie naklejki kontrolnej na przedniej szybie pojazdu krytykują samorządowcy. Zmiany w przepisach zaproponowały resorty cyfryzacji i infrastruktury.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Prawo.pl, niepokój samorządowców wywołały najnowsze propozycje Ministerstw Cyfryzacji i Infrastruktury. 

Chodzi o obowiązek przypisania tablic rejestracyjnych pojazdu do danego powiatu lub powiatu grodzkiego oraz usunięcie nalepki kontrolnej na przedniej szybie pojazdu.

Zobacz także

Tablice nie będą przypisane do danego powiatu?

Resort uzasadnia wprowadzenie zmian społecznym oczekiwaniem uproszczeń obecnie obowiązujących procedur, a także ułatwieniami dla obywateli (właścicieli pojazdów, w tym przedsiębiorców) oraz zmniejszeniem w związku z tym odpowiednio zadań i obciążeń administracyjnych dla organów samorządowych.

Zupełnie innego zdania są samorządowcy. Wskazują, że jednorazowe naklejenie specjalnej naklejki z numerem rejestracyjnym na przedniej szybie pojazdu nie jest większym trudem. Ponadto ich wprowadzenie miało utrudnić proceder pożyczania sobie tablic i dokonywania w ten sposób oszustw.

– Proceder ten jest trudny do spenalizowania, bo tablice nie mają charakteru dokumentu urzędowego – wskazał Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich i radca prawny, cytowany przez Prawo.pl.

Resort cyfryzacji planuje w przyszłości zastosować system RFID (z ang. radio-frequency identification), wykorzystujący fale radiowe do przesyłania danych oraz pozwalający na identyfikację obiektu.

Zobacz także

Samorządowcom nie podoba się również pomysł odmiejscowienia tablic rejestracyjnych. 

– Pojazd, który pojawia się w nietypowych miejscach na obcych rejestracjach, automatycznie wzbudza zwiększoną czujność mieszkańców, co wiąże się z kwestiami bezpieczeństwa – wskazał Kubalski. Poruszył również temat innych standardów jazdy stosowanych w rodzinnym regionie i poza nimi przez kierowców.

– To jest kwestia na przykład zwiększonej tolerancji dla osób nieznających lokalnych uwarunkowań, zwężających się pasów czy styl jazdy i tym podobne. To oczywiście kwestie trudno wymierne, ale nie można nie brać ich w ogóle pod uwagę – ocenił. 

Samorządowcy jednocześnie pozytywnie ocenili propozycję likwidacji kart pojazdów. 

Zobacz także

Większe korzyści dla kierowców

Jak na te argumenty odpowiada rząd?

Prawo.pl podkreślił, że „w przypadku nalepki nie stwierdzono ani jednego przypadku w dokumentacji policyjnej, by sprzeczność między nalepką a tablicami rejestracyjnymi zapobiegła przestępstwom, przywołanym przez samorządowców”.

Ponadto z rachunku prawdopodobieństwa wynika, że są niewielkie szanse na to, żeby „odziedziczone” tablice rejestracyjne uniemożliwiły mieszkańcom niewielkich miejscowości rozpoznanie osoby z obcymi numerami.

Rząd mówi również o korzyściach dla obywateli. Mają ponosić mniejsze koszty i sami decydować, czy chcą zostawić sobie „stare” tablice rejestracyjne, czy nie.

– Mamy jedno państwo i powinniśmy dbać o jego wizerunek w stosunku do obywatela – przekonywał Bogdan Oleksiak, dyrektor Departamentu Transportu Drogowego w resorcie infrastruktury.

Zobacz także

RadioZET.pl/Prawo.pl