Zamknij

Nowe świadczenie na dzieci. Sejm uchwalił kolejną daninę

01.10.2021 18:50
Nowe świadczenie na dzieci. Rząd uchwalił kolejną daninę
fot. Marek BAZAK/East News

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma pomóc młodym Polakom w podjęciu decyzji o posiadaniu dzieci. W piątek (1 października 2021) Sejm uchwalił nowe wsparcie dla rodzin. Zgodnie z ustawą, świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Wypłata środków będzie niezależna od dochodów rodziny, pieniądze nie będą opodatkowane.

500 plus nie pomogło w zwiększeniu liczby urodzeń w Polsce, więc politycy proponują kolejne zachęty. Sejm uchwalił nowe świadczenie na dzieci. Otrzymają je rodzice posiadający więcej niż jedną pociechę.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przysługiwał na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Jaką kwotę otrzymają rodzice? Będzie to maksymalnie 12 tys. zł na dziecko.

Kolejne pieniądze na dzieci. Sejm uchwalił nowe świadczenie

W piątek (1 października 2021) roku w Sejmie uchwalono pierwsze ustawy w ramach Polskiego Ładu. Nowe przepisy dotyczące podatków można poznać w artykule na stronie RadioZET.pl. To jednak nie wszystkie zmiany, które tego dnia ustalili rządzący. Już w lipcu 2021 roku pisaliśmy o nowym projekcie ustawy, dzięki której rodzice otrzymają dodatkowy zastrzyk gotówki.  Pieniądze zostaną przyznane na drugie i kolejne dziecko.

Na czym polegają nowości związane ze wsparciem polskich rodzin, które zostały uchwalone w piątek (1 października 2021) przez Sejm? Od 2022 roku na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać nowe świadczenie w maksymalnej łącznej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Zgodnie z ustawą, świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych ratach – po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane.

Świadczenie będzie wypłacane od 2022 r. Prawo do niego będą mieć także ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci. W takim przypadku świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie dziecko lub kolejne 36. miesiąca życia.

RadioZET.pl/PAP/Olga Zakolska