Zamknij

Nowe stawki opłat za śmieci. Szansa na obniżenie cen

26.08.2021 11:54
emerytka wyrzucająca śmieci
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach została znowelizowana. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku i niosą szansę na obniżkę cen za wywóz odpadów. Będzie to jednak zależne od możliwości finansowych samorządów, którym Polski Ład będzie zabierać około 14 mld zł rocznie.

Segregacja odpadów i wywóz śmieci odcisnęły duże piętno finansowe na domowych budżetach. Opłaty wzrosły w krótkim czasie kilkukrotnie w wyniku uchwalonych przez Sejm przepisów.

Politycy naprawili część błędów w noweli ustawy, wprowadzając stawkę maksymalną dla jednej z czterech metod wykorzystywanych do wyceny opłat. Przywrócono także samorządom możliwość dotowania kosztów gospodarki odpadami przychodami z innych niż opłaty za śmieci źródeł.

Opłaty za śmieci ze stawką maksymalną. Obniżka cen dzięki samorządom?

Nowela ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach została podpisana w poniedziałek 23 sierpnia 2021 roku przez Andrzeja Dudę. Zawarte w niej rozwiązania mają ulżyć finansowo części rodzin.

O powodach wprowadzonych zmian poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Polityk mówił między innymi o konieczności zareagowania na wysokie rynkowe ceny wywozu odpadów.

Ozdoba wskazał, że do wyliczenia kosztów wywozu odpadów stosuje się w Polsce cztery metody: od osoby, od metra kwadratowego, od typu nieruchomości i od wody. W nowelizacji uregulowano tę ostatnią, wprowadzając stawkę maksymalną. Niezależnie od wielkości rodziny, opłata nie będzie mogła przekroczyć 150 zł.

Kolejną dużą zmianą jest danie samorządom możliwości pokrywania kosztów gospodarki odpadami przychodami ze źródeł innych niż opłaty mieszkańców. Zlikwidowanie tej opcji doprowadziło do skokowego wzrostu cen w przeszłości.

Dajemy jak największą możliwość uelastyczniania systemu gospodarki odpadowej. To samorząd ma decydować.

Jacek Ozdoba

Powrót możliwości dofinansowania systemu gospodarki odpadowej przez samorządy to szansa na obniżenie opłat dla mieszkańców. Pytaniem otwartym pozostaje jednak kwestia, czy władze lokalne będzie stać na dopłacanie wywozu śmieci.

Rząd zamierza bowiem w ramach Polskiego Ładu zabrać samorządom ponad 140 mld zł w ciągu 10 lat. Politycy zapowiedzieli co prawda mechanizmy mające zrekompensować te straty, władze lokalnienie do końca wierzą jednak w sprawiedliwy rozdział ewentualnych środków. Z raportu Fundacji Batorego wynika bowiem, że gminy rządzone przez PiS dostają 10 razy więcej pieniędzy, niż jednostki terytorialne zarządzane przez opozycję.

RadioZET.pl/PAP