Zamknij

Nowe stawki VAT już obowiązują. Jak zmienią się ceny w sklepach?

01.07.2020 07:52
Nowe stawki VAT od 1 lipca i Wiążąca Informacja Stawkowa. Co się zmieni
fot. Shutterstock/Aleksandar Karanov (ilustracyjne)

Stawki podatku VAT od 1 lipca zostaną ujednolicone. Podobne towary będą opodatkowane jednakową stawką, a nie trzema. W efekcie część produktów będzie tańsza.

Nowa matryca stawek VAT to od lat zapowiadana reforma systemu podatkowego. Rząd kończy z absurdalnymi komplikacjami dla przedsiębiorców i ujednolica stawki. Nie będzie już sytuacji, w której do pączków czy ciastek przypisane są trzy stawki podatku, albo w której sos musztardowy będzie przez ustawodawcę inaczej traktowany pod względem podatkowym niż musztarda.

Nadal obowiązywać będą stawki 5, 8 i 23 procent VAT, jednak podobne towary będą jednakowo opodatkowane. Część produktów zdrożeje, jednak zdecydowana większość towarów w sklepach zyska najniższą 5 procentową stawkę i w efekcie będzie tańsza.

Nowe stawki VAT. Jak zmienią się ceny w sklepach?

Od 1 lipca system podatkowy będzie nieco mniej skomplikowany. Te same grupy produktów w sklepach będą opodatkowane jednakową stawką podatku od towarów i usług. Dla części produktów VAT spadnie - np. owoców tropikalnych czy części wyrobów piekarniczych, a dla innych, np. owoców morza - wrośnie.

Zobacz także

Według Ministerstwa Finansów nowa matryca jest korzystna dla biznesu i konsumentów. Wiceszef MF Jan Sarnowski przekonywał w niedawnej rozmowie z PAP, że oznacza ona generalnie obniżkę stawek VAT i pozwoli konsumentom zatrzymać w kieszeniach ponad 300 milionów złotych.

Co będzie tańsze?

  • Zgodnie z nową matrycą, stawka VAT dla owoców tropikalnych i cytrusowych spadnie z 8 do 5 procent. Taką stawką są opodatkowane wszystkie owoce.
  • Pieczywo, pączki czy ciastka nie będą już miały różnych stawek w zależności od ich rodzaju. Wszystkie będą opodatkowane jedną - 5 procentową – stawką, a nie jak dotychczas trzema.
  • Mniej zapłacimy za orzechy np. migdały i pistacje, dla których stawka VAT spadnie z 8 do 5 procent.
  • Podobnie będzie przypadku zup, bulionu, żywności homogenizowanej - w tym również dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego – stawka obniży się z 8 proc. do 5 proc.
  • Opodatkowane dotąd najwyższą, 23 proc. stawką musztardy i przyprawy opodatkowane będą 8 procentową stawką.
  • Spadnie też cena artykułów dla dzieci: pieluszki, smoczki czy foteliki samochodowe. Te opodatkowane będą nie 8, a 5 proc. VAT. Taka sama obniżka dotyczy też artykułów higienicznych (podpasek i tamponów).

Zobacz także

Co będzie droższe?

  • Są też grupy towarów, których ceny pójdą w górę za sprawą wyższej stawki. Należą do nich owoce morza: homary, ośmiornice, krewetki, ostrygi czy kawior. Te dotąd opodatkowane były trzema stawkami, a od 1 lipca będą odznaczały się jedną, najwyższą stawką.
  • W efekcie drożej będzie też w restauracjach. Dania, które zawierać będą owoce morza także opodatkowane będą 23 proc. VAT.
  • Od 1 lipca z 8 proc. do 23 proc. wzrośnie też stawka na lód używany do celów spożywczych i celów chłodniczych oraz na drewno opałowe.

Zobacz także

Wiążąca informacja stawkowa

Problemy interpretacyjne mają być zniwelowanie poprzez tzw. wiążącą informację stawkową. Ta ma dać podatnikom gwarancję, że stosują właściwą stawkę podatku. Taka informacja pozwoli uniknąć kary na wypadek kontroli organów podatkowych.

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) będzie udzielana podatnikowi przez skarbówkę na jego wniosek. Znajdzie się w niej opis towaru lub usługi i właściwa stawka podatku.

Zobacz także

Reforma w VAT jedna z niewielu zmian, która nie jest nastawiona na zwiększanie budżetu. Cel fiskalny pozostał w cieniu upraszczania podatków, co powinno ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. W praktyce chodzi o prawidłowe przyporządkowanie towarów lub usług do stawek VAT. Ujednolicenie stawek VAT w konsekwencji sprawia, że za większość towarów zapłacimy mniej.  

Jak twierdzi główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak, "zmiany nie powinny w zauważalny sposób wpłynąć na wysokość wydatków przeciętnego konsumenta". Dodał, że nowa matryca VAT ma przede wszystkim uprościć i uporządkować system podatkowy w Polsce.

- Uszczelnienie systemu polegające na wyrównaniu stawek VAT dla podobnych produktów, nie spowoduje wzrostu cen, ale raczej uszczuplenie dochodów sprzedawców, którzy stosowali dużą dowolność w klasyfikowaniu towarów, wykorzystując fakt, że np. musztarda była opodatkowana 23 proc. stawką VAT, a sos musztardowy 8 proc. - powiedział Bujak.

RadioZET.pl/PAP