Zamknij

Nowe opłaty i wzrost podatków. Minister finansów mija się z prawdą?

23.10.2020 15:12
Nowe podatki 2021
fot. Marek BAZAK/East News

Minister finansów wielokrotnie zapewniał, że w dobie pandemii nie będzie nowych podatków, a już istniejące opłaty nie wzrosną. Czy mówił prawdę?

Nowych podatków od stycznia 2021 roku będzie pięć, a cztery istniejące już opłaty wzrosną – wyliczają Pracodawcy RP. Czy zatem minister Kościński minął się z prawdą?

Minister podczas licznych wypowiedzi medialnych zapewniał, że w 2021 roku w życie wejdzie tylko podatek handlowy, którego pobór przez spór z Komisją Europejską został wstrzymany. Pracodawcy RP przekonują jednak, że nowych opłat będzie więcej.

Nowe podatki i podwyżki opłat 2021

Podatek od małpek, cukru i sklepów to tylko niektóre nowe podatki. 2021 rok zaskoczy podatników podwyżką już istniejących opłat, o których piszą Pracodawcy RP.

Nie należy brać słów ministra za dobrą monetę. Od 1 stycznia wchodzą nowe daniny: podatek handlowy, podatek cukrowy, podatek od alkoholu w małych butelkach, zostaną opodatkowane spółki komandytowe, zostanie pobrana opłata przekształceniowa OFE

Pracodawcy RP

Łukasz Czucharski, ekspert ds. prawa podatkowego Pracodawców RP dodaje, że w nadchodzącym roku przedsiębiorcy będą musieli zmierzyć się ze zwiększeniem obciążeń fiskalnych.

Zobacz także

- W naszej ocenie czas kryzysu to nie jest odpowiedni moment na zwiększanie obciążeń. Przeciwnie, potrzebne są działania proinwestycyjne, które pozwolą zminimalizować negatywne skutki recesji– ocenia ekspert.

Które znane już podatnikom opłaty wzrosną? To między innymi podatek od nieruchomości. Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 23 lipca 2020 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2021 wskazuje na kolejną podwyżkę opłat dla właścicieli nieruchomości. Co istotne, resort finansów ustala maksymalne stawki opłat, o konkretnych kwotach decydują samorządy.

Ile maksymalnie zapłacimy w 2021 roku? STAWKI PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI W 2021 ROKU

Zobacz także

Podwyżka podatku od deszczu. Chodzi o istniejącą już opłatę za zmniejszanie naturalnej retencji terenowej. Taki podatek muszą uiścić właściciele nieruchomości o pow. powyżej 600 metrów kwadratowych, w których zabudowa zajmuje co najmniej 50 proc. powierzchni.

- Wysokość opłaty za usługi wodne za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej zależy odpowiednio od wielkości powierzchni uszczelnionej, rozumianej jako powierzchnia zabudowana wyłączona z powierzchni biologicznie czynnej oraz zastosowania kompensacji retencyjnej – tłumaczą Pracodawcy RP.

Zobacz także

Zmiany w uldze abolicyjnej, czyli podwyżka PIT dla emigrantów. Rząd planuje zniesienie ulgi podatkowej dla pracowników, przez co Polacy zatrudnieni poza granicami zapłacą większe podatki. Ulga abolicyjna do tej pory często pozwała im na umorzenie  określonej części bądź całości podatku. Jak komentują Pracodawcy RP „likwidacja ulgi spowoduje, że osoby pracujące w niektórych krajach będą musiały zapłacić w Polsce różnicę między podatkiem w Polsce, a tym zapłaconym np. w Wielkiej Brytanii”.

Zobacz także

VAT bez zmian, kwota wolna też. Jako kolejną podwyżkę podatków możemy traktować decyzję rządu o utrzymanie stawek VAT (podatku od towarów i usług) na niezmienionym poziomie. Dziewięć lat temu rząd Platformy Obywatelskiej „tymczasowo” na trzy lata podniósł stawki VAT o jeden punkt procentowy do poziomu 8 i 23 procent. Mimo obietnic obniżki tego podatku, do dziś płacimy wyższe stawki i będziemy je płacić także w 2021 roku.

Zobacz także

Pracodawcy RP piszą także o wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed 5 lat, który zobowiązywał polski rząd do regularnego zwiększania kwoty wolnej od podatku. Ta jednak nie zmieniła się, przez co podatku nie płaci się jedynie przy zarobkach równych 8 tysięcy złotych rocznie.

Nowe podatki w 2021 roku

 

  • Przyszły rok pod względem podatkowym nie będzie łaskawy dla handlowców obarczonych nową opłatą. Odraczany od lat przez konflikt z Komisją Europejską podatek handlowy stanie się faktem.
  • Reforma OFE także przyniesie nową opłatę. Jeśli oszczędzający po likwidacji OFE zdecydują o przeniesieniu zgromadzonych środków do ZUS, będą musieli zapłacić podatek dochodowy. Jeśli wybiorą IKE podatku nie zapłacą, ale za to nie unikną tzw. opłaty przekształceniowej równej 15 procent aktywów.
  • Producenci małpek czy napojów z cukrem w składzie także muszą przygotować się na ekstra wydatki. Mowa o podatku cukrowym i podatku od małpek. Ten pierwszy to dodatkowa opłata za dosłodzenie napojów, zaś opłata pobierana od małpek ma przyczynić się do ograniczenia spożywania alkoholi wysokoprocentowych.
  • Piątkę nowych podatków w zestawieniu Pracodawców RP zamyka CIT dla spółek komandytowych. Chodzi o ponad 40 tysięcy firm, które muszą szykować finanse na przyszłoroczny wzrost obciążeń podatkowych.

RadioZET.pl/Pracodawcy RP