Zamknij

Nowe podatki dały zarobić państwu. 550 mln zł w dwa miesiące

12.05.2021 16:35
napoje gazowane na półce w sklepie
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Nowy rok, nowe podatki. Rząd zaczął 2021 od mocnego uderzenia: wprowadzenia podatku handlowego oraz opłaty cukrowej. Opłaciło się: tylko w styczniu i lutym nowe daniny przyniosły budżetowi ponad 550 mln zł.

Podatki zgodnie z deklaracjami wyborczymi partii rządzącej miały maleć, a prezydent wprost zapowiadał, że nie podpisze żadnej ustawy, która miałaby wprowadzić nową daninę. Życie to jednak nie kampania wyborcza: jeszcze przed pandemią budżet świecił pustkami z powodu kosztów 500 plus, a lockdown oznaczał konieczność wypłacania środków z budżetu, zamiast pracowania nad ich pozyskiwaniem.

Rozwiązaniem problemu zbyt niskich w porównaniu do wydatków wpływów budżetowych stało się wprowadzanie nowych opłat. Polacy musieli szybciej niż do tej pory rozstawać się z pieniędzmi z powodu między innymi  opłaty mocowej doliczanej do rachunku za energię elektryczną czy znacznej podwyżki cen wywozu śmieci. Przedsiębiorcy także dostali nowe podatki do zapłacenia: podatek handlowy oraz opłatę cukrową.

550 mln zł z podatku handlowego i opłaty cukrowej w styczniu i lutym 2021 roku

Podatek handlowy powstał, żeby rozwiązać problem dużych sieci handlowych „optymalizujących” opłaty dla korporacji macierzystych w taki sposób, żeby nie wykazywać oficjalnie żadnego zysku. Danina, której wysokość zależy od wielkości obrotów (najmniejsze sklepy są w związku z tym z niej zwolnione) mają wyrównać szanse i zwiększyć konkurencyjność polskich podmiotów.

Jak wynika z informacji udzielonych przez Ministerstwo Finansów serwisowi money.pl, w styczniu 2021 wpływy z podatku handlowego wyniosły 197 377 427,22 zł. Daninę uiściły 104 podmioty.

W lutym 2021 deklarowana kwota podatku (przedsiębiorstwa rozliczają go z opóźnieniem) złożona przez 120 przedsiębiorstw wyniosła już 200 738 446 zł. Kwota i liczba będzie się co miesiąc zapewne zwiększać, gdyż kolejne podmioty będą przekraczać dolną granicę przychodów.

Na opłacie cukrowej budżet zarobił mniej. Jej główną rolą miało być zresztą według rządu kształtowanie prozdrowotnych nawyków żywieniowych wśród Polaków, kwestie dochodowe były przesuwane na dalszy plan.

Z danych MF wynika, że w styczniu 2021 opłata cukrowa przyniosła 76 767 064,42 zł, natomiast w lutym 2021 wzrosła do 80 776 121,87 zł. Zmniejszyła się za to liczba podmiotów, które ją uiszczały: z 609 do 584 przedsiębiorstw.

Łącznie nowe podatki przyniosły więc budżetowi w ciągu 2 miesięcy około 550 mln zł. To jednak nie koniec fiskalnych atrakcji, jakie przygotował dla Polaków rząd. W maju 2021 odbędzie się prezentacja Nowego Ładu, określanego jako „reset systemu podatkowego”, w którym rząd zamierza wyraźnie zwiększyć obciążenie osób lepiej zarabiających.

RadioZET.pl/money.pl