Zamknij

Nowe opłaty za wywóz śmieci. Prezydent Duda podpisał ustawę

23.08.2021 20:12
Nowe opłaty za wywóz śmieci. Prezydent Duda podpisał ustawę
fot. East News

Nowela ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach została podpisana w poniedziałek 23 sierpnia 2021 roku przez Andrzeja Dudę. Prezydent wdrożył tym samym nowe stawki maksymalne opłat za wywóz odpadów oraz ustanowił możliwość ustalania wyjątków od segregacji śmieci.

Opłaty za wywóz odpadów niespodziewanie dla większości Polaków wzrosły kilkukrotnie i stały się w wielu przypadkach zauważalnym elementem domowego budżetu, szczególnie w rodzinach wielodzietnych. Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja przepisów ma uporządkować prawo wprowadzając między innym stawkę maksymalną opłaty wyliczanej na podstawie zużycia wody.

Nowe przepisy mają także według Ministerstwa Klimatu i Środowiska ograniczyć koszta gospodarki odpadowej w gminach, co może się przełożyć na obniżkę cen dla mieszkańców.

Nowa stawka maksymalna za wywóz śmieci. Prezydent podpisał ustawę

Sposób sprawiedliwego naliczania opłat za wywóz i gospodarkę odpadami wciąż jest kwestią dyskusji. Często stosowanym rozwiązaniem jest powiązanie jej ze zużyciem wody. Statystycznie w ciągu miesiąca każdy Polak zużywa jej 4 metry sześcienne, co pozwala oszacować ile osób zamieszkuje dane gospodarstwo domowe i w ten sposób wyliczyć ilość generowanych odpadów.

Wdrożenie tej metody wraz z zakazem dopłacania do wywozu odpadów przez gminy doprowadziło do gwałtownych podwyżek. Nowelizacja przepisów ma ulżyć nieco rodzinom, wprowadzając maksymalną kwotę, jakiej można zażądać za wywóz śmieci według szacunku zużycia wody.

Z nowelizacji wynika, że nie będzie ona mogła przekroczyć 150 zł miesięcznie. Nie jest to mało, ale w przypadku rodzin wieloosobowych może to zmniejszyć cenę do zapłacenia.

W nowelizacji „ustawy śmieciowej” znalazł się także zapis pozwalający pokrywać część kosztów gospodarowania odpadami ze środków niepochodzących bezpośrednio z opłat od mieszkańców. Może to otworzyć drogę do kolejnych obniżek wprowadzanych samodzielnie przez władze lokalne.

Przepisy przewidują także możliwość zwolnienia gmin z segregowania odpadów na pięć różnych frakcji. Będzie to możliwe jednak tylko w wyjątkowych okolicznościach i w znakomitej większości przypadków nie będą mieć zastosowania.

RadioZET.pl/PAP