Zamknij

Nowe obostrzenia. Lockdown od 12 kwietnia?

06.04.2021 13:56
Nowe obostrzenia. Lockdown od 12 kwietnia
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER/EastNews

Lockdown trwa już 13 miesięcy. Podczas wtorkowej (6 kwietnia) konferencji przedstawiciele rządu poinformowali, kiedy poznamy szczegóły dotyczące kolejnych obostrzeń.

ZOBACZ: Konferencja ministra zdrowia na żywo - transmisja 7.04. Ogłaszanie nowych obostrzeń

Lockdown sparaliżował większość gospodarki i zamroził możliwość prowadzenia biznesu w branżach najbardziej narażonych na rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa. Rządzący poinformowali, że wiążące wytyczne zostaną przedstawione „w środę lub czwartek” (7-8 kwietnia 2021). Oznacza to, że o nowych restrykcjach dowiemy się tuż przed ich prawdopodobnym wejściem w życie. Jeśli rząd podejmie decyzję, że wystartują od piątku (9 kwietnia 2021) to przedsiębiorcy będą mieli kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin na przygotowanie firm do rozruchu. Jeśli jednak dadzą im minimum 2-3 dni, wtedy nowy lockdown zacznie obowiązywać w poniedziałek (12 kwietnia), a weekend będzie okresem przejściowym. Budzi to szczególnie dużo emocji, ponieważ w sobotę wypada rocznica katastrofy smoleńskiej i część osób uważa, że partia rządząca chce w ten sposób "zostawić furtkę" do zorganizowania obchodów.

W przestrzeni publicznej pojawiają się sprzeczne informacje dotyczące obostrzeń od 12 kwietnia 2021. Jednym z możliwych scenariuszy jest Narodowa Kwarantanna, która miałaby obowiązywać od piątku (9 kwietnia 2021). Tuż przed Wielkanocą była to realna opcja, ponieważ wskaźniki zachorowań dawały ku temu wyraźny powód, ale na taką decyzję nie godził się wówczas premier Mateusz Morawiecki. Rzecznik rządu Piotr Muller powiedział w trakcie wtorkowej konferencji (6 kwietnia), że: - Brany jest pod uwagę każdy wariant - zarówno korekt w obecnie obowiązujących obostrzeniach, jak i utrzymania ich w obecnym kształcie.  

Lockdown. Obostrzenia po 12 kwietnia

Na zniesienie obostrzeń najbardziej liczą przedsiębiorcy z sektorów, które najdłużej nie mogą prowadzić działalności w swojej standardowej formule.

Gastronomia

Właściciele restauracji, kawiarni, punktów gastronomicznych są jedną z najbardziej dotkniętych przez pandemię grup zawodowych. Wydawanie dań jedynie w dowozie lub na wynos znacznie obniżyło przychody i spowodowało, że wiele punktów musiało zamknąć działalność lub znalazły się na progu bankructwa. Pomocna może okazać się pora roku i aura za oknem. Pojawiające się przecieki mówią o wstępnych planach przyzwolenia przez rząd na otwarcie ogródków gastronomicznych.

Galerie handlowe

Handel w sklepach wielkopowierzchniowych został wstrzymany lub znacznie ograniczony. Właściciele obiektów są jednak w lepszej sytuacji niż restauratorzy, ponieważ rząd co jakiś czas otwiera czasowo możliwość prowadzenia sprzedaży stacjonarnej. Jednak zgodnie z ostatnim wprowadzonym lockdownem, od 27 marca 2021 roku zamknięte zostały sklepy meblowe i budowlane, których powierzchnia przekracza 2 tys. m2. Część podmiotów działa jednak mimo zakazów. Sposobem na obejście przepisów jest prowadzenie sprzedaży na parkingach.

Fryzjerzy i kosmetyczki

Polska jest jednym z dwóch krajów w całej Unii Europejskiej, obok Węgier, w których nie można legalnie udać się na strzyżenie. Regionalne restrykcje obowiązują jeszcze w Rumunii i we Włoszech . Efektem ma być funkcjonowanie „podziemia fryzjerskiego”. Z ankiety przeprowadzonej przez Beauty Razem wynika, że 90 proc. fryzjerów zignorowało wprowadzony rozporządzeniem premiera zakaz działalności i dalej przyjmuje klientów.

Hotelarstwo

Hotele i pensjonaty w ciągu pandemii przechodziły przez wszystkie możliwe fazy. Od pełnego otwarcia, przez wyłączenie części pokoi, aż do całkowitego zamknięcia. Przed Wielkanocą rząd wydał zakaz standardowego prowadzenia działalności. Do 9 kwietnia przewidział jedynie możliwość warunkowego korzystania z obiektów noclegowych. Dotyczy to hoteli robotniczych oraz określonych podróży służbowych.

Ośrodki sportowe

Kluby fitness, siłownie i obiekty sportowe to jedne z najdłużej zamkniętych obiektów. Rząd nie wyraża zgody na ich otwarcie, tłumacząc że na niewielkich, często zamkniętych przestrzeniach ćwiczy blisko siebie wiele osób. Są to warunki sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Z obiektów mogą korzystać jedynie zawodowi sportowcy. Osobom uprawiającym sport amatorsko pozostają otwarte niedawno punkty na świeżym powietrzu.

Pomoc dla przedsiębiorców

Wsparciem dla przedsiębiorców w czasie pandemii ma być tarcza antykryzysowa. Wiele firm już z niej skorzystało. Niektórzy, po odwołaniach, otrzymali nawet kilkumilionowe kwoty na utrzymanie działalności.

Równolegle usłyszeliśmy jednak o rządowym pomyśle, który ma znieść zwolnienie z płacenia składek ZUS w trakcie zawieszenia działalności. Jeśli pomysł wejdzie w życie, wówczas przedsiębiorcy, którzy w trakcie pandemii zawiesili firmę z nadzieją na powrót do biznesu po zniesieniu lockdownu, będą musieli zamknąć działalność lub opłacać składki mimo przerwy w biznesie.

RadioZET.pl