Zamknij

Andrusiewicz: goście restauracji rozprzestrzeniają wirusa

21.10.2020 17:14
Nowe obostrzenia. Andrusiewicz: goście restauracji rozprzestrzeniają wirusa
fot. dotshock/Shutterstock (ilustracyjne)

Kto przyczynił się do gwałtownego wzrostu zakażeń podczas II fali pandemii koronawirusa? Zdaniem Wojciecha Andrusiewicza, rzecznika Ministerstwa Zdrowia, restauratorzy i ich goście.

Nowe obostrzenia podczas pandemii koronawirusa mogą zostać ogłoszone jutro po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Powodem jest lawinowy wzrost nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 - w środę liczba potwierdzonych laboratoryjnie przypadków przekroczyła 10 tysięcy na dobę. Już od soboty w strefach czerwonych (oficjalnie 152 powiaty, w tym największe miasta) restauracje i bary mają być otwarte tylko w godz. 6-21 (poza tym czasem możliwa jest dostawa posiłków).

Najnowsze statystyki dotyczące zakażeń na konferencji prasowej skomentował w środę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Zakażamy się jak państwo widzą w dużych miastach - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami.

Rzecznik resortu zdrowia: goście restauracji rozprzestrzeniają wirusa

- Dlatego te obrazki, które czasem możemy zobaczyć w państwa kanałach telewizyjnych, przepełnionych lokali to totalny brak odpowiedzialności - komentował Andrusiewicz.

Z jednej strony brak odpowiedzialności osób, które celebrują spożywając nie tylko dania, ale i alkohol. Czasem zdarza się też nieodpowiedzialność restauratorów i podmiotów gospodarczych w tym zakresie

Wojciech Andrusiewicz

W środę ministerstwo zaraportowało o 10 040 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. Jak podkreślił rzecznik MZ na konferencji prasowej, na czele zestawienia zachorowań wciąż są Mazowsze i Małopolska, a najwięcej zakażeń potwierdzonych zostało w dużych miastach.

Zobacz także

Andrusiewicz podał, że ponad 500 było ich w Krakowie, prawie 500 w Warszawie, ponad 200 w Łodzi i blisko 200 w Toruniu. - To jest obraz tego, jak przebiega obecnie epidemia, tego, jak się zakażamy, a niestety zakażamy się w dużych miastach - wskazywał.

Rząd Mateusza Morawieckiego nie wyklucza, że kolejne branże zostaną objęte obostrzeniami. Ewentualne decyzje w tej sprawie mają zapaść w środę i czwartek.

RadioZET.pl/Polsat News