Zamknij

Nowe obostrzenia rządowe. Czy restauracje i bary będą otwarte?

08.10.2020 16:46
Nowe obostrzenia w strefie żółtej. Zmiany w restauracjach i barach
fot. dotshock/Shutterstock (ilustracyjne)

Nowe obostrzenia podczas pandemii koronawirusa ogłosił rząd. Strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj. Czy restauracje i bary będą otwarte?

Strefa żółta podczas pandemii koronawirusa od soboty 10 października będzie obowiązywać w całej Polsce. Do tej pory oznaczano je poszczególne powiaty, gdzie odnotowano większą liczbę zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i zachorowania na COVID-19. 

To oznacza również, że w całym kraju zaczną obowiązywać nowe obostrzenia dla przedsiębiorców, również w branży gastronomicznej. Zasady epidemiczne przedstawił premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Nowe obostrzenia. Czy restauracje są otwarte?

"Obecnie w lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos" - tłumaczy strona rządowa Gov.pl. 

Zobacz także

Dodatkowo, w strefie żółtej w lokalach gastronomicznych obowiązuje przelicznik jednej osoby na 4 metry kwadratowe. To oznacza, że restauracje, kawiarnie i bary muszą wprowadzić ograniczenia w jednoczesnej liczbie przyjmowanych klientów.

Ponadto w strefie czerwonej poza dopuszczeniem 1 osoby na 4 mkw, prowadzenie działalności gastronomicznej jest możliwe tylko w godz. 6:00–22:00. "Ograniczenia w zakresie godzin nie stosuje się do realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu" - wyjaśnia Gov.pl.

Działalność hotelowa pozostaje bez zmian. Z kolei restauracje, domy weselne i inne miejsca, gdzie odbywają się imprezy rodzinne są zobowiązane przestrzegać limitów gości. W strefie żółtej do 75 osób i czerwonej do 50 osób (bez obsługi). Działalność klubów nocnych i dyskotek jest nadal zakazana.

Strefa żółta w całej Polsce

Od 10 października strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj - zapowiedział premier na konferencji prasowej zwołanej w związku ze znacznym wzrostem zachorowań na COVID-19 w Polsce.

- Oznacza to, że mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, w środkach komunikacji miejskiej, w różnych miejscach - podkreślił premier.

Zobacz także

Jak wyjaśnił, przyczyną tej decyzji jest fakt, że "już dziś w strefie żółtej jest około 100 powiatów".

- To jedna trzecia kraju. Mamy do wyboru albo zamknąć ruch w poszczególnych województwach ruch, czyli wprowadzić ograniczenie w swobodzie przemieszczania się (...), albo wprowadzić obostrzenia na terenie całego kraju, podobne do obostrzeń w krajach sąsiednich - podkreślił Morawiecki. Ocenił, że wprowadzone rozwiązanie będzie "bardziej jasne dla wszystkich Polaków".

RadioZET.pl/PAP