Zamknij

Nowe obostrzenia w sklepach. Wróci limit wpuszczanych klientów?

15.10.2020 10:11
kolejka przed sklepem
fot. Shutterstock

Nowe obostrzenia w sklepach szykowane przez rząd. Do godzin dla seniorów obowiązujących od 15 października 2020 dołączyć może limit osób mogących przebywać jednocześnie w placówce handlowej.

Godziny dla seniorów mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19 wśród osób starszych. Rząd w odpowiedzi na kolejne rekordy wykrywanych zarażeń rozważa także możliwość powrotu do restrykcji z początku epidemii, gdy obowiązywał limit osób mogących przebywać jednocześnie w sklepie.

Decyzja ma zostać podjęta w czwartek 15 października 2020 i zależeć od informacji na temat rozwoju epidemii COVID-19. Ponieważ jest już pewnym, że połowa Polski znajdzie się w strefie czerwonej, nowe obostrzenia zaczną zapewne obowiązywać od soboty 17 października 2020.

Nowe obostrzenia w sklepach. Limit liczby klientów dołączy do godzin dla seniorów

Rząd zdecydował się na ograniczenie liczy osób mogących przebywać jednocześnie w sklepach na wiosnę 2020, gdy wprowadzono zamrożenie gospodarki. Zaowocowało to długimi kolejkami przed placówkami handlowymi. Klienci na możliwość zrobienia zakupów musieli czekać nawet kilka godzin.

Zobacz także

Biedronka i Lidl w odpowiedzi przekształciły sklepy w całodobowe, by rozładować ruch konsumentów i zlikwidować zatory. Powrót do limitu liczby klientów w sklepach może oznaczać konieczność powrotu tego rozwiązania i wychodzenia na zakupy w środku nocy. Biedronka jest już tego przygotowana – część jej lokali funkcjonuje już w trybie 24h.

Zobacz także

Pomysł na powrót do rozwiązania pojawił się podczas wieczorno-nocnego posiedzenia rządu 14 października 2020. Decyzje nie zostały jeszcze podjęte: gromadzono pomysły, które mogą pomóc spowolnić szalejącą pandemię i być odpowiedzią na różne scenariusze rozwoju sytuacji.

Zobacz także

Limity obowiązujące na wiosnę 2020 roku uzależniały liczbę wpuszczanych jednocześnie klientów od liczby kas oraz powierzchni danego sklepu. Duże sieci handlowe w ciągu kilku miesięcy zainwestowały w ustawienie kas samoobsługowych, co powinno nieco złagodzić ewentualne ograniczenia.

Zagłosuj

Czy rząd powinien wprowadzić limit klientów mogących przebywać w sklepie?

Liczba głosów:

Wprowadzenie limitu osób mogących przebywać jednocześnie w sklepie zostanie rozpatrzone na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego, który zbierze się po ogłoszeniu przez Ministerstwo Zdrowia liczby wykrytych przypadków zachorowań na COVID-19.

RadioZET.pl/money.pl