Zamknij

Nowe obostrzenia w kolejnych województwach. Lockdown od 14 marca

01.03.2021 16:39
Adam Niedzielski
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Regionalizacja obostrzeń pozwala bardziej precyzyjnie reagować na zagrożenie wymknięcia się pandemii COVID-19 spod kontroli. W województwie warmińsko-mazurskim rząd prowadził ostry lockdown, analogiczne restrykcje od 14 marca 2021 czekają kolejne regiony. A niewykluczone, że może nawet i wcześniej.

Lockdown w Polsce trwa już rok i politycy patrząc na sondaże coraz wyraźniej widzą, że społecznej zgody na to nie ma. Dlatego też, mimo zapowiedzi czekającej nas szarży trzeciej fali, dodatkowe obostrzenia zostały wprowadzone tylko w jednym regionie. Minister zdrowia Adam Niedzielski oficjalnie oświadczył, że rząd nie dyskutował jeszcze o zamknięciu nowych województw, z faktami jednak nie da się polemizować. Koniec luźniejszych restrykcji jest blisko.

Informacje o zamknięciu kolejnych województw zostaną podane najprawdopodobniej na początku drugiego tygodnia marca 2021. Wśród kandydatów do pożegnania się między innymi z działającymi sklepami w galeriach handlowych typowane są przede wszystkim dwa regiony.

Nowe obostrzenia w kolejnych regionach. Czy będzie kolejny lockdown w Polsce?

Minister Niedzielski oświadczył, że decyzja o wprowadzeniu nowych obostrzeń w kolejnych województwach nie jeszcze nie zapadła, nie oznacza to jednak, że rząd nie jest już na to przygotowany. Można się spodziewać, że restrykcje takie jak w województwie warmińsko-mazurskim zostaną wprowadzone w regionach, w których wskaźniki będą porównywalne.

W przypadku Warmii i Mazur o wprowadzeniu ostrzejszych restrykcji zadecydowały wyższa niż w innych regionach kraju liczba zachorowań na 100 000 mieszkańców oraz wysoki, przekraczający 30 procent odsetek testów z wynikiem pozytywnym.

Dziennie statystyki zachorowań są podawane oficjalne przez Ministerstwo Zdrowia. Śledząc dane można więc zauważyć, że nowe obostrzenia są już w drodze do województwa pomorskiego i lubuskiego, mimo że oficjalnie rząd poinformuje o tym na kilka dni przed 14 marca 2021. Niewykluczone, że sytuacja wymusi wprowadzenie bardziej surowego lockdownu także w innych województwach - jeśli przewidywania rządowych ekspertów się sprawdzą, nie da się od tego uciec. Jeśli pod uwagę wciąż informacje opublikowane 1 marca 2021 roku, powody do niepokoju - jeśli trend będzie widoczny także w dni powszednie - mogą mieć mieszkańcy woj. mazowieckiego. Poniższa grafika została przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia.

lockdown_wojewodztwa_marzec_2021_02

Liczba zachorowań ma systematycznie rosnąć – zaczynają się nawet pojawiać informacje, że w czasie trzeciej fali wykrywanych może być nawet 40 000 nowych zarażeń dziennie. Regionalizacja lockdownu ma zapobiec lub przynajmniej opóźnić konieczność zamknięcia całego kraju.

Rząd podejmuje decyzje o luzowaniu, podtrzymywaniu lub zaostrzeniu restrykcji w dwutygodniowych interwałach, analizując zarówno dane pochodzące z Polski, jak i zwracając uwagę na sytuację międzynarodową. Warunki wymuszające wprowadzenie poszczególnych opcji są już ustalone, los części województw jest zatem przesądzony.

RadioZET.pl/Ministerstwo Zdrowia/PAP