Zamknij

Nowe obostrzenia. Czy rząd szykuje kolejne tarcze antykryzysowe?

15.10.2020 18:21
Nowe obostrzenia w Polsce. Będą nowe tarcze antykryzysowe?
fot. Krystian Maj/KPRM

Nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych będą obowiązywać od soboty 17 października. Czy przedsiębiorcy mogą liczyć na kolejne tarcze antykryzysowe i finansowe?

Strefy czerwone w ponad 150 powiatach i kolejne obostrzenia podczas pandemii koronawirusa ogłosili premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej. Wśród dodatkowych restrykcji jest m.in. ograniczenie 5 klientów na jedną kasę fiskalną w sklepach (strefa czerwona) czy ograniczenie działalności restauracji od godz. 6 do 21. 

Dziennikarze zapytali szefa rządu o możliwą dodatkową pomoc dla przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej i finansowej. Te mechanizmy wprowadzono w kwietniu tego roku, w odpowiedzi na pierwszą falę zachorowań na koronawirusa oraz "zamrożenie" gospodarki. Jaki plan ma rząd?

Nowe obostrzenia. Będą kolejne tarcze finansowe?

- W ramach tarczy przyjętej jako pierwsza, antykryzysowej, mamy możliwość emisji obligacji do 112 mld (złotych - przyp. red.). Wykorzystane zostało około 70 mld (złotych - przy. red.) z tej pierwszej tarczy. W podobnych proporcjach tarcza finansowa nie została jeszcze w całości wykorzystana - tłumaczył Morawiecki.

Zobacz także

Szef rządu podkreślił, że ta pomoc "cały czas płynie do przedsiębiorców na ratowanie miejsc pracy". Premier nie wykluczył, że powstaną dodatkowe tarcze aby pomóc branżom najbardziej dotkniętym przez nowe obostrzenia. 

Zwłaszcza, że są branże, które od tego momentu będą w trudniejszym położeniu niż inne. To są takie branże takie, jak turystyczna czy restauracyjna. Będziemy z tymi branżami dyskutować, aby do czasu lekarstwa lub szczepionki przetrwać w najlepszym możliwym kształcie dla gospodarki

Mateusz Morawiecki

Tarcza antykryzysowa to zestaw narzędzi wspierających pracowników i przedsiębiorców. Wśród nich znalazło się 3-miesięczne odroczenie składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz świadczenie postojowego dla samozatrudnionych i osób na umowach cywilnoprawnych.

Zobacz także

Z kolei tarcza finansowa to program koordynowany przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który polega na przyznaniu małym, średnim i dużym firmom subwencji finansowych. Koszty ich zwrotów zależą od tego, czy uda się utrzymać większość miejsc pracy.

Nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych

Od soboty 17 października w strefie żółtej, czyli na terenie całej Polski, działalność gastronomiczna będzie możliwa tylko w godz. 6-21 (poza wydawaniem posiłków na wynos). Zajęty ma być co drugi stolik. Ograniczona zostanie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc. W strefie żółtej zawieszona będzie również zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Zobacz także

Z kolei w strefach czerwonych (152 powiaty) jednocześnie w sklepach będzie mogło przebywać tylko 5 osób na jedną kasę. Natomiast w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych). Również w strefach czerwonych obowiązują wszystkie restrykcje przypisane do stref żółtych. Od 19 października będzie obowiązywać zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne). 

RadioZET.pl/PAP