Zamknij

Nowe obostrzenia po 27 lutego 2021. Czy galerie handlowe będą otwarte?

Michał Tomaszkiewicz
24.02.2021 15:20
Adam Niedzielski
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Sklepy w galeriach handlowych dostały pozwolenie na przyjmowanie klientów 1 lutego 2021. Eksperci wskazują, że takie poluzowanie obostrzeń przyczyniło się do widocznego zwiększenia wykrywanych dziennie zachorowań. Czy zapowiedziane przez rząd rychłe nadejście trzeciej fali pandemii oznacza, że sklepy zostaną zamknięte?

Lockdown w marcu 2021 będzie obchodził pierwsze urodziny. Obostrzenia, które według oczekiwań miały być tylko przejściowym utrudnieniem, obowiązują już znacznie dłużej, niż większość Polaków oczekiwała. Pojawienie się szczepionki i wakcynacja obywateli daje nadzieję na powrót do normalności, zanim jednak wszyscy chętni zostaną uodpornieni, miną jeszcze długie miesiące.

Trzecia fala pandemii atakuje za to tutaj i teraz: minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że szczytu zachorowań można spodziewać się na przełomie marca i kwietnia 2021 roku. Żeby chronić wydolność systemu ochrony zdrowia, zaangażowanego w Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19, Polacy będą musieli znowu się poświęcić. Jak bardzo?

Nowe obostrzenia po 27 lutego 2021. Sklepy w galeriach handlowych

Lockdown trwa już zbyt długo – przyznał to nawet minister zdrowia Adam Niedzielski. Polityk poparł „odważne” decyzje o luzowaniu obostrzeń: w lutym 2021 do działania wrócić mogły najpierw sklepy w galeriach handlowych, a później hotele, instytucje kultury oraz obiekty sportowe, ze stokami narciarskimi na czele.

Szef resortu zdrowia miał jednak za złe tańce i swawole Polaków, którzy tłumnie wybrali się świętować odzyskanie części wolności do Zakopanego, i natychmiast zaczął łączyć takie zachowanie z ryzykiem wzrostu liczby zachorowań i koniecznością powrotu do ostrzejszego lockdownu.

Pojawiły się też głosy, że nowe obostrzenia będą zróżnicowane regionalnie, tak by odpowiadać faktycznemu zagrożeniu pandemicznego panującemu na danym obszarze. W jednym rejonie zachorowań jest już tak dużo, że pojawiły się tam znowu strefy czarne: wiadomo więc było, że lokalny lockdown będzie tam wyjątkowo ostry.

Co w praktyce regionalizacja obostrzeń oznacza w przypadku sklepów w galeriach handlowych? Od 27 lutego 2021 roku zakupów w sklepach usytuowanych w dużych centrach nie zrobią mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego. Obostrzenia nie dotyczy placówek z artykułami spożywczymi, aptek oraz drogerii.

W pozostałych rejonach kraju galerie handlowe pozostają otwarte. Może się to jednak szybko zmienić, jeśli przyrost zakażeń będzie w dalszym ciągu duży.

Nowe obostrzenia będą obowiązywać od 1 marca do 14 marca 2021 roku. Dzisiejsze informacje to ich zapowiedź, niewykluczone, że we wprowadzającym je rozporządzeniu pojawią się jeszcze jakieś zmiany. Poinformujemy o nich, gdy tylko się pojawią.

RadioZET.pl