Zamknij

Nowe obostrzenia od 18.1.2021. Konferencja rządu 11.1.2021

Michał Tomaszkiewicz
11.01.2021 17:15
Adam Niedzielski
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

To jeszcze nie koniec lockdownu. Podczas konferencji 11 stycznia 2021 roku Adam Niedzielski, minister zdrowia, zdradził jakie obostrzenia będą obowiązywać w Polsce od 18 stycznia 2021. Na powrót do normalności trzeba będzie jeszcze poczekać.

Lockdown trwa w Polsce od marca 2020 roku. Obostrzenia i restrykcje były w tym czasie zaostrzane, luzowane i ponownie zaostrzane, co doprowadziło wiele przedsiębiorstw objętych zakazem prowadzenia działalności na skraj upadłości. Coraz częściej słychać więc o sprzeciwie przeciwko rządowym rozporządzeniem, czego najświeższych przykładem jest inicjatywa Góralskie Veto.

Zrzeszeni w niej przedsiębiorcy zapowiedzieli, ze niezależnie od decyzji rządu od 18 stycznia 2021 otworzą swoje biznesy. Zapewniają, że zrobią to zgodnie z prawem, gdyż według wyroków Wojewódzkich Sądów Administracyjnych z Warszawy i Opola zakaz działalności gospodarczej wprowadzony przez rząd nie ma umocowania prawnego i narusza konstytucję. Rząd jeszcze przed konferencją dawał do zrozumienia, że poluzowania można spodziewać się dopiero w okolicach kwietnia lub maja 2021 roku. Jak widać, zdjęcie (lub pozostawienie) obostrzeń od 18 stycznia 2021 to decyzją nie tylko gospodarcza i zdrowotna, lecz także polityczna. Jak w obliczu kryzysu i obywatelskiego nieposłuszeństwa zareagował rząd?

Konferencja rządu 11 stycznia 2021. Jakie nowe obostrzenia od 18 stycznia 2021?

Dzięki szczepieniom data zniesienia obostrzeń i restrykcji każdego dnia jest coraz bliższa. Nie można jednak oczekiwać, ze stanie się to natychmiast: z przecieków z rządu wynika, że do normalności zbliżymy się na przełomie kwietnia i maja 2021 roku. Wtedy najprawdopodobniej można spodziewać się otwarcia siłowni, basenów, restauracji czy hoteli. Jeszcze przed konferencją z resortu rozwoju nadawano sygnały, że nie ma co liczyć na otwarcie żadnej branży, w której ludzie przebywają w pomieszczeniach zamkniętych.

Pojawiły się za to deklaracje o rekomendacji otwarcia sklepów w galeriach handlowych. Ostateczna decyzja, jak przyznał Adam Niedzielski, była bardzo trudna i podjęta w sytuacji, w których pandemia doprowadza do coraz wyższej liczby zachorowań każdego dnia. Minister oświadczył, że widmo trzeciej fali pandemii jest jak najbardziej realna, jednocześnie zapowiadając, że w Polsce sytuacja wygląda stabilnie.

Niedzielski dodał, że realizowany Narodowy Program Szczepień wymaga stabilności systemu ochrony zdrowia, który musi być w stanie zapewnić personel realizujący wakcynacje oraz walczący z COVID-19.

W rezultacie rząd postanowił o utrzymaniu wszystkich dotychczasowych obostrzeń. Jedynym poluzowaniem restrykcji jest otwarcie szkół dla klas 1-3.

Rząd postanowił więc o przedłużeniu ograniczenia działalności galerii handlowych: wbrew oczekiwaniom, nie uda się zrobić tam zakupów, mimo że wiele wcześniejszych sygnałów wskazywało na taką szansę. Zamknięte muszą pozostać także restauracje (które mogą serwować dania na wynos), siłownie, kluby fitness czy hotele.

Przedłużenie lockdownu w postaci etapu odpowiedzialności ma obowiązywać do 31 stycznia 2021 roku.

RadioZET.pl