Zamknij

Lockdown w wybranych powiatach? Rzecznik rządu komentuje

04.03.2021 08:55
Lockdown w wybranych powiatach
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z Radiem ZET przyznał, że w najbliższych dniach nie pojawią się nowe obostrzenia. Co będzie później? Rząd nie wyklucza wprowadzania regionalizacji obostrzeń.  

Lockdown w pełnym wydaniu od tygodnia obowiązuje na Warmii i Mazurach. Czy w najbliższy weekend rozpoczynający się 6 marca pojawią się nowe obostrzenia?

Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z Radiem ZET przyznał, że kolejne decyzje w sprawie ewentualnego objęcia kolejnych regionów obostrzeniami nie pojawią się w najbliższych dniach.

Lockdown w wybranych powiatach. Od kiedy?

Czy do województwa warmińsko-mazurskiego, w którym z początkiem miesiąca wprowadzono pełny lockdown, dołączą kolejne regiony? Niewykluczone, ale – jak przyznał rzecznik rządu – nie w najbliższych dniach.

Na kolejne obostrzenia możemy przygotowywać się dopiero od soboty 13 marca. Jakich obostrzeń można oczekiwać? Rzecznik rządu wskazał, że niewykluczona jest dalsza regionalizacja obostrzeń. Być może kolejny lockdown obejmie kolejne powiaty, a nie całe województwa. 

Będziemy analizować teraz sytuację, jeśli chodzi o liczbę zakażeń i podejmować decyzję co do obostrzeń. Jeśli chodzi o ten weekend – obostrzenia się nie zmienią. Lockdown tam, gdzie jest największa liczba zakażeń? Jest to wariant brany pod uwagę. Decyzja o tym, miałoby to mieć charakter powiatowy czy wojewódzki – jeszcze przed nami. I w ogóle czy takie decyzje trzeba będzie podejmować 

Rzecznik rządu

Polityk dodał, że w grę wchodzi dalsza regionalizacja obostrzeń. -  Raczej nie będziemy dokonywać obostrzeń o charakterze ogólnopolskim– mówił Müller.

Działania rządu niejednokrotnie krytykowane były za brak przewidywalności. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców po wprowadzeniu lockownu na Warmii i Mazurach ocenił, że „rząd działa na oślep, bez planu”. Rzecznik rządu w odpowiedzi na krytykę mówił, że „nikt na świecie nie może podjąć decyzji o obostrzeniach z miesięcznym wyprzedzeniem”.

Zaznaczył, że tak jak dotychczas, nowe informacje o ewentualnych restrykcjach będą pojawiały się w cyklach co dwa tygodnie.

Zakaz przemieszczania się?

Polityk pytany był także o słowa wiceminister rozwoju Olgi Semeniuk w sprawie „ograniczania mobilności Polaków”. Rzecznik rządu wyjaśnił, że nie chodzi o zakaz przemieszczania się. - Mobilność maleje, kiedy wprowadzane są nowe obostrzenia. Zakaz przemieszczania? Absolutnie, takich rozważań nie ma i nie będzie – wskazał.

- Zamknięcie części szkół, ograniczenie ruchu w galeriach handlowych – to narzędzia, które są wykorzystywane, aby ruch społeczny i mobilność była zmniejszana – dodał przedstawiciel rządu.

Obowiązujące obostrzenia. Co może się zmienić?

Od 27 lutego pełny lockdown obowiązuje na Warmii i Mazurach. Sklepy w galeriach są tam zamknięte (z wyjątkiem aptek, drogerii i sklepów spożywczych), nie działają także hotele, kina, teatry, galerie sztuki i muzea.

Podobnie jak w pozostałych regionach Polski gastronomia działa tylko na wynos, obowiązuje zakaz organizowania dyskotek, imprez masowych czy wesel. Rząd niejednokrotnie sugerował, że najbardziej prawdopodobnym krokiem jest zaostrzanie obostrzeń. Można zatem domniemywać, że za dwa tygodnie kolejne regiony będą musiały zamknąć sklepy w galeriach, zawiesić działalność hoteli i kultury.

RadioZET.pl