Zamknij

Nowe obostrzenia: kolejne województwo zamknięte od 13 marca 2021

Michał Tomaszkiewicz
05.03.2021 14:22
Adam Niedzielski
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East news

Mieszkańcy kolejnego województwa mogą już szykować się na ostrzejszy lockdown: na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził, w jakim regionie restrykcje zostaną zaostrzone.

Lockdown trzyma polską gospodarkę w szachu już od roku. Część branż jest zamknięta przez ponad połowę tego czasu i w praktyce tylko pomoc państwa może pomóc im przetrwać. Pojawiające się nowe edycje tarcz nie trafiają jednak do wszystkich potrzebujących.

Marzec 2021 upływa pod znakiem przygotowywania się na nadejście trzeciej fali pandemii: według rządowych ekspertów, szczyt zachorowań ma przypaść na początek kwietnia 2021. Restrykcje będą więc wcześniej czy później musiały zostać zaostrzone, żeby uchronić system opieki zdrowotnej przed przeciążeniem. W 9 województwach uruchomiono ponownie szpitale tymczasowe, czy była to zapowiedź objęcia tych regionów silniejszym lockownem?

Lockdown w kolejnym województwie. Nowe obostrzenia od 13 marca 2021

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że rząd ma nową strategię walki z COVID-19: mniej lockdownu, więcej ryzyka. Z tego powodu, mimo znacznego wzrostu wykrywanych dziennie zakażeń, dodatkowe obostrzenia zostały nałożone 1 marca 2021 tylko na województwo warmińsko-mazurskie.

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział z kolei, że ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rząd zacznie wprowadzać nowe obostrzenia co tydzień. Dlatego właśnie konferencja zapowiadająca wprowadzenie nowych restrykcji odbyła się już 5 marca 2021, zaledwie 5 dni od wprowadzenia nowych zasad lockdownu.

Z wypowiedzi rządzących można było wywnioskować, że rewolucji w postaci całkowitego lockdownu raczej nie będzie, a nowe obostrzeniach dla kolejnych województw zaczną obowiązywać na długo przed 14 marca, czyli zadeklarowanym okresem stosowania obecnych restrykcji.

Niespodzianki nie było: minister zdrowia Andrzej Niedzielski zapowiedział, że od x marca 2021 obostrzenia znane z województwa warmińsko-mazurskiego obejmą także woj. pomorskie.

W tych regionach będą obowiązywać następujące restrukcje:

 • zakaz działania hoteli (z wyjątkiem hoteli robotniczych)
 • zakaz działania sklepów w galeriach handlowych (- z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii)
 • zakaz działania kin, teatrów, muzeów, galerii sztuki
 • zakaz działania kortów i basenów
 • powrót klas I-III do zajęć zdalnych

Obostrzenia dla pozostałych województw zostały niezmienione:

 • Zakrywanie ust i nosa za pomocą maseczki
 • Hotele – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte)
 • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji
 • Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne
 • Stoki otwarte
 • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu
 • Siłownie dalej zamknięte
 • Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie

Nowe obostrzenia w przypadku woj, pomorskiego zaczną obowiązywać od 13 marca 2021 roku, restrykcje dla woj. warmińsko-mazurskiego zostały już przedłużone do 20 marca 2021. Najprawdopodobniej w piątek 12 marca 2021 dowiemy się, czy i gdzie rząd wprowadzi dodatkowe restrykcje.

RadioZET.pl