Zamknij

Nowe obostrzenia? Polacy odwołują rezerwacje w hotelach

07.12.2021 09:34
Polacy odwołują rezerwacje w hotelach
fot. Pawel Murzyn/East News

Niezaszczepieni nie mają pewności, czy zostaną przyjęci w hotelu lub w restauracji. Nawet o jedną piątą spadła liczba świątecznych rezerwacji noclegów.

Obostrzenia wprowadzone 1 grudnia 2021 roku wpędziły przedsiębiorców w zakłopotanie. Hotelarze mogą udostępnić niezaszczepionym jedynie 50 proc. miejsc, ale z drugiej strony o szczepienia nie mają prawa pytać.

Bałagan legislacyjny i niejasne zasady przyczyniły się do spadku liczby rezerwacji. – Na święta będzie o 10, a nawet 20 proc. gości mniej - powiedział PAP sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński.

Polacy odwołują noclegi w święta

Choć teoretycznie ustalone limity klientów mają obowiązywać do 17 grudnia 2021 roku, to turyści obawiają się, że restrykcje zostaną przedłużone. Nowe obostrzenia przed świętami zapowiedział już zresztą premier Mateusz Morawiecki.

Wysokie prawdopodobieństwo świątecznych obostrzeń sprawiło, że rezerwacji w hotelach ubywa.

Ten brak stabilności sytuacji powoduje, że w hotelach jest coraz mniej rezerwacji na pobyty indywidualne, a duża część firm zrezygnowała ze spotkań świątecznych z pracownikami. W ostatnich dniach liczba rezerwacji w hotelach na czas świąteczno-noworoczny, w zależności od regionu kraju, spadła do 20 procent 

Marcin Mączyński, IGHP

Branży nie pomagają także niejasne przepisy. Izba zwróciła uwagę, że z jednej strony musi zapewnić niezaszczepionym maksymalnie połowę miejsc hotelowych, z drugiej zaś recepcjoniści nie mogą pytać klientów o szczepienia.

W liście do rządu IGHP zaapelowała o stworzenie spójnych przepisów i wyznaczenie podstaw prawnych, by móc weryfikować szczepienia.  

„Wielokrotnie informowaliśmy, że taki obowiązek nałożony na hotelarzy wymagałby udzielenia im stosownego upoważnienia do weryfikacji zaszczepienia się przez gości, a także upoważnienia do przechowywania danych wrażliwych na wypadek kontroli. Odpowiednim zaświadczeniem, na podstawie którego hotele mogłyby przyjmować gości zaszczepionych ponad ustalony limit jest stosowany w państwach UE Unijny Certyfikat Covid. Niniejszym apelujemy o pilne doprowadzenie do spójności przepisów Rozporządzenia z przepisami o ochronie danych osobowych” – czytamy w liście.

RadioZET.pl/PAP