Zamknij

Nowe obostrzenia? Niedzielski: bez tych narzędzi nie ma walki z pandemią

17.01.2022 17:35
Nowe obostrzenia
fot. faboi/Shutterstock (ilustracyjne)

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił dalszy plan działania po rezygnacji większości członków Rady Medycznej. Jak zadeklarował, resort zdrowia ma w kwestii pandemii wysłuchać także ekonomistów. Czy wobec rosnącej liczby zakażeń dojdzie do zaostrzenia restrykcji?

Lockdown w Polsce na tle całej Europy ma wyjątkowo łagodną postać. Podczas gdy inne kraje zamykają gospodarki lub stosują certyfikaty covidowe, w Polsce obostrzenia ograniczają się do zamknięcia dyskotek i wprowadzenia limitów w hotelach i restauracjach.

13 z 17 członków Rady Medycznej złożyło rezygnację, tłumacząc, że ich rekomendacje nie znajdują odzwierciedlenia w działaniach rządu. Wielu ekspertów mówiło wprost: rząd nie słuchał rad ekspertów z powodów politycznych, gdyż nie chciał „podpaść” niezaszczepionym wyborcom. Czy po odejściu ekspertów z Rady zmieni się nastawienie rządzących względem obostrzeń?

Ekonomiści doradzą rządzącym. Co z obostrzeniami?

- Nie przekonaliśmy ekspertów do pozostania w Radzie Medycznej. Nadal jednak zamierzamy współpracować, choć w innym wymiarze. (…) Będziemy nadal słuchać głosu ekspertów, medyków i ekonomistów, by razem walczyć z pandemią – zadeklarował Adam Niedzielski.

Jak dodał, konieczne będą nowe obostrzenia w postaci weryfikacji paszportów szczepionkowych przez pracodawców. Mowa o ustawie zainicjowanej przez Czesława Hoca, która utknęła w Sejmie. Zgodnie z aktem pracodawca zyskałby możliwość sprawdzania, czy pracownik jest zaszczepiony.

To kluczowy element, który może nam pomóc rozwiązać problem pandemii. Bez tych narzędzi trudno będzie wyobrazić sobie dalszą walkę z wirusem, będziemy procedować ustawę zainicjowaną przez Czesława Hoca 

Adam Niedzielski

- Mamy do czynienia z piątą falą pandemii. Liczba zakażeń rośnie i nic nie wskazuje na to, by ta tendencja się zmieniła. Istnieje ryzyko, że dziś (17 stycznia 2021 – przyp.red) odnotujemy ponad 20 tys. przypadków koronawirusa. W ramach naszego sztabu kryzysowego przygotowujemy plany działania – podsumował Niedzielski.

RadioZET.pl