Zamknij

Nowe obostrzenia. Jaki lockdown od 4 maja 2021?

26.04.2021 13:01
Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Maj 2021 to miesiąc znoszenia wprowadzonych przez rząd obostrzeń. Szczegółowy harmonogram żegnania restrykcji zostanie przedstawiony przez Adama Niedzielskiego na konferencji 28 kwietnia 2021, wstępne plany minister zdrowia zaprezentował na antenie Radia ZET.

  1. Koniec lockdownu. Obostrzenia po 4 maja 2021
  2. Luzowanie obostrzeń. Jaka kolejność odmrażania?

Lockdown spełnił swoje zadanie i jego koniec jest bliski. Przedłużone o trzy tygodnie świąteczne restrykcje pomogły zmniejszyć liczbę wykrywanych dziennie zachorowań na COVID-19 z ponad 30 000 do 3500. Zmniejsza się także liczba hospitalizacji oraz zgonów wywołanych chorobą, a jak wskazywał minister zdrowia to właśnie te wskaźniki są dla rządu najważniejsze, jeśli chodzi o ustalanie zasad lockdownu.

Jest już więc pewne, że w maju 2021 roku rząd odmrozi w większości gospodarkę. Dzięki wizycie Adama Niedzielskiego w Radiu ZET wiemy też, w jakiej będzie to robić kolejności.

Koniec lockdownu. Obostrzenia po 4 maja 2021

Dużo wskazuje na to, że 4 maja 2021 skończy się regionalizacja lockdownu i w całym kraju będą obowiązywać jednakowe obostrzenia. Punktem zwrotnym w przebiegu trzeciej fali ma być według Adama Niedzielskiego spadek liczby hospitalizacji poniżej 20 000. Jest szansa, 4 maja 2021 ten warunek zostanie spełniony. W poniedziałek 26 kwietnia 2021 na łóżkach covidowych przebywało 27 000 pacjentów.

Szczegółowy harmonogram majowego odmrażania gospodarki ma zostać podany przez Niedzielskiego w środę 28 kwietnia 2021. Tak naprawdę niewiadomą pozostają tylko konkretne daty: minister zdrowia kolejność odmrażania podał, goszcząc w Radiu ZET.

Sekwencja będzie prawdopodobnie bardzo zbliżona do tej, jaką mieliśmy przy podejmowaniu decyzji zaostrzających te regulacje dotyczące ograniczania działalności w różnych sektorach gospodarki, czyli pewnie w pierwszej kolejności będą przywracane usługi, mówię tutaj o fryzjerach, o całej branży beauty, o drobnych usługach, a potem handel wielkopowierzchniowy, dotyczący w pierwszej kolejności sklepów budowlanych, a potem oczywiście galerii, gdzieś też w perspektywie pojawiają się hotele, a na końcu prawdopodobnie restauracje i fitnessy.

Adam Niedzielski

Posłuchaj podcastu

Luzowanie obostrzeń. Jaka kolejność odmrażania?

Słowa ministra zdrowia sprawdzają się co do joty: od 26 kwietnia 2021 w 11 województwach można korzystać z usług salonów fryzjerskich, odmrożenie dotyczy także innych przedsiębiorstw z branży beauty.

Czego spodziewać się więc 4 maja 2021? Minister zdrowia wskazał jasno: następne w kolejce do otwarcia są sklepy wielkopowierzchniowe, ze szczególnym uwzględnieniem sklepów budowlanych i meblowych. Jest szansa, że tego samego dnia odmrożone zostaną także galerie handlowe, bardziej prawdopodobne wydaje się jednak uruchomieni ich od 10 maja 2021.

Może się okazać, że rząd wykaże się znacznie większą śmiałością - zarówno Adam Niedzielski, jak i Jarosław Gowin 26 kwietnia 2021 sygnalizowali, że od 4 maja 2021 mogą być czynne także hotele (przy oferowaniu 50 procent miejsc) oraz ogródki przy restauracjach. Ostateczna decyzja ma zapaść po zapoznaniu się z danymi o przebiegu pandemii w środę 28 kwietnia 2021.

Zgodnie z ostrożniejszym, pierwotnym planem, można spodziewać się zniesienia zakazu przyjmowania gości przez hotele później w maju. Rząd rozpoczął już proces certyfikacji przedsiębiorców chcących przyjmować bony turystyczne, nie będzie więc raczej zwlekać z odmrożeniem branży. Tym bardziej, że ważność „500 plus na wakacje” nie została przedłużona i beneficjenci będą musieli wykorzystać pieniądze jak najszybciej.

Gastronomia i branża fitness została wymieniona przez Adama Niedzielskiego na szarym końcu – tu należy się spodziewać, że na przyjmowanie klientów przedsiębiorcy będą musieli czekać aż do czerwca 2021 roku. Wcześniej może jednak dojść do otwarcia ogródków piwnych i być może do umożliwienia prowadzenia ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Częściowe otwarcie tylko dla osób zaszczepionych to opcja, której gorącym orędownikiem jest Jarosław Gowin. Czas pokaże, czy rekomendacje wicepremiera zostaną uwzględnione w harmonogramie odmrażania gospodarki, czy też z powodów politycznych rząd nie zdecyduje się na skorzystanie z takiej możliwości.

RadioZET.pl