Zamknij

Nowe narzędzia do walki z przemytnikami i oszustami podatkowymi

Olga Papiernik
28.12.2017 12:35
Nowe narzędzia do walki z przemytnikami i oszustami podatkowymi
fot. Agencja Gazeta

W czwartek Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiła Automatyczny System Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych (ANPRS), który połączył w jedną sieć polski, estoński, łotewski i litewski system rozpoznawania numerów rejestracyjnych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Zobacz także

System ANPRS działa w administracjach celnych Litwy, Łotwy i Estonii. Włączenie polskiego systemu ANPRS w jedną sieć, umożliwiającą czterem państwom wymianę informacji nastąpiło na bazie porozumienia, zawartego w Brukseli 11 października 2017 r. Zgodnie z zawartym porozumieniem, w czwartek Polska po raz pierwszy wymieni się informacjami z krajami bałtyckimi w ramach ANPRS.

Jak poinformowała PAP w czwartek st. rachm. Edyta Chabowska z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, nad wdrożeniem projektu pracowali funkcjonariusze i pracownicy rzeszowskiej izby przy wsparciu Ministerstwa Finansów.

-Podstawowe założenie systemu ANPRS (z ang. Automatic Number Plate Recognition System ) to dostarczenie informacji niezbędnych do zwalczania przemytu towarów oraz zapobieganie oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania. - dodała.

Jego działanie opiera się o urządzenia rejestrujące numery tablic pojazdów samochodowych, które rozmieszczone są na granicach zewnętrznych, na głównych szlakach komunikacyjnych, na granicach wewnętrznych, a także w samochodach operacyjnych służb celnych i skarbowych.

Zdaniem dyrektora IAS w Rzeszowie kom. Grzegorza Skowronka system stanie się istotnym narzędziem wspomagającym zwalczanie przestępczości ekonomicznej. -Przede wszystkim w zakresie towarów objętych należnościami publicznoprawnymi, narkotyków oraz innych towarów podlegającym zakazom i ograniczeniom m.in. poprzez wykrywanie międzynarodowych szlaków przemytniczych. To także główny element szerszego projektu monitorowania drogowego przewozu towarów. - podkreślił.

PAP/Wojciech Huk/OP