Zamknij

Nowe mandaty od straży miejskiej

23.06.2020 12:40
Nowe mandaty od straży miejskiej m.in. dla kierowców
fot. Tomasz Czachorowski/Polska Press/East News (ilustracyjne)

Resort spraw wewnętrznych i administracji chce dać strażnikom miejskim możliwość nakładania nowych mandatów. Kto może spodziewać się kary finansowej?

Jak podała "Rzeczpospolita", ministerstwo kierowane przez Mariusza Kamińskiego opublikowało projekt zmian w prawie, które dadzą nowe uprawnienia strażom miejskim i gminnym. W uzgodnieniach międzyresortowych znalazł się pomysł przekazania tym formacjom nakładania dwóch nowych mandatów.

Kto powinien się obawiać otrzymania mandatu od strażników?

Zobacz także

Po pierwsze karę mogą otrzymać kierowcy, którzy jako nieuprawnieni wjadą do tzw. czystej strefy w mieście. Ich wyznaczanie ma na celu ograniczenie z centrów miast pojazdów o zbyt dużej emisji spalin. Z kolei dopuszczone będą do nich pojazdy elektryczne, napędzane wodorem czy gazem ziemnym. 

Mandaty nakładane na kierowców łamiących zakazy wjazdu dla szkodliwych dla środowiska pojazdów to kolejne narzędzie, którym mogą kształtować lokalną politykę ochrony powietrza poprzez obniżanie spadku emisji szkodliwych związków i zanieczyszczeń z transportu - podała "Rz".

Druga propozycja nowych mandatów dotyczy karania grzywną za niezłożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Z mandatami muszą się liczyć również osoby nieposiadające kompostownika przydomowego lub niekompostowanie w nim, wbrew złożonej informacji, bioodpadów stanowiących odpady komunalne.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita