Zamknij

Nowe inteligentne miasto na mapie Polski

Olga Papiernik
22.01.2018 13:58
Nowe inteligentne miasto na mapie Polski
fot. Dariusz Gacek/East News

- Kielce zostały jednym z 51 miast na świecie, które uzyskały platynowy certyfikat miasta inteligentnego - poinformował w poniedziałek prezydent Wojciech Lubawski. Dokument potwierdzający zrównoważony rozwój miasta przyznała kanadyjska organizacja World Council on City Data.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Podczas konferencji włodarz miasta podkreślił, że Kielce zostały pierwszym miastem w Polsce, które uzyskało najwyższy platynowy certyfikat zgodności z normą ISO 37120 "Zrównoważony rozwój społeczny - Wskaźniki usług miejskich i jakości życia" przyznawany przez Światową Radę ds. Danych Miejskich (WCCD) w Toronto.

Norma ISO 37120 koncentruje się na czynnikach decydujących o jakości życia w mieście, m.in. rozwoju gospodarczym, dostępie do wysokiej jakości usług edukacyjnych, efektywności energetycznej, poczuciu bezpieczeństwa czy dostępie do podstawowych usług komunalnych jak dostęp do wysokiej jakości wody pitnej, sieci kanalizacyjnej czy szybkiego internetu.

Zagłosuj

Czy byłeś/aś w Kielcach?

Liczba głosów:

Miasto Kielce zostało poddane szczegółowemu badaniu 100 najważniejszych wskaźników decydujących o jakości życia w mieście, poziomie jego rozwoju, zaawansowaniu wdrażanych rozwiązań oraz codziennego funkcjonowania mieszkańców. Władze WCCD w uzasadnieniu wręczenia certyfikatu podkreśliły, że "to osiągnięcie jest wyróżnieniem potwierdzającym wizerunek Kielc jako miasta światowego oraz - co być może nawet najważniejsze - pomagającym zapewnić bardziej zrównoważoną, prosperującą, dynamiczną, inteligentną i integracyjną przyszłość".

Prezydent Lubawski zaznaczył, że uzyskanie certyfikatu ISO 37120 jest wynikiem ciężkiej 10-letniej pracy w obszarze doskonalenia zarządzania i uzyskiwania kolejnych certyfikatów. - Myślę, że ten platynowy certyfikat Smart City jest sukcesem naszym kieleckim, ale i sukcesem całej Polski - podkreślił.

Dodał, że dzięki tym działaniom Kielce mogą korzystać z doświadczenia wielu miast, które przeszły drogę rozwoju. - Korzystanie z tych innych doświadczeń jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż wymyślanie swoich sposobów na otwieranie dawno już otwartych drzwi - zaznaczył Lubawski.

Sekretarz miasta Janusz Koza, pytany jakie koszty poniosły Kielce w związku z certyfikacją ISO 37120, odpowiedział, że łącznie jest to kwota 7 tys. dolarów. Składają się na nią - pomoc w analizach, weryfikacja danych przekazanych do Toronto oraz sama certyfikacja.

Oprócz Kielc, platynowy certyfikat zgodności z normą ISO 37120 otrzymały m.in. Toronto, Londyn czy Amsterdam. W zależności od tego, ile wskaźników w mieście może zostać zmierzonych, certyfikacja odbywa się na poziomie aspirującym, brązowym, srebrnym, złotym lub platynowym.

Miasto Kielce od kilku lat realizuje idee Smart City, dotyczącą zintegrowanego podejścia do planowania i zarządzania - w partnerstwie społecznym i współpracy w wypracowywaniu strategicznych priorytetów dla zrównoważonego rozwoju, wspieranego nowoczesnymi technologiami. W 2015 r. władze miasta uruchomiły internetową platformę współpracy z mieszkańcami Idea Kielce, która umożliwia m.in. prowadzenie konsultacji społecznych czy planowanie realizacji budżetu obywatelskiego.

WCCD certyfikuje miasta na całym świecie w zakresie zgodności z normą ISO 37120 oraz zajmuje się budową i utrzymaniem światowej sieci innowacyjnych miast nakierowanych na poprawienie usług miejskich oraz jakości życia, monitorowanych przy pomocy pomiaru 100 wskaźników w 17 dziedzinach odzwierciedlających warunki życia w mieście. Aby uzyskać certyfikat na poziomie platynowym, Miasto Kielce musiało przedstawić wiarygodne dane dla 98 ze 100 wskaźników zawartych w normie.

PAP/Piotr Grabski/OP