Zamknij

Sprzedaż nowych aut może przekroczyć w tym roku 500 tys.

Olga Papiernik
15.03.2018 11:55
Kupowanie nowego auta
fot. East News

Sprzedaż nowych samochodów osobowych może w Polsce przekroczyć 500 tys. sztuk - uważają eksperci z firmy Exact Systems. W ubiegłym roku, według europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA, zarejestrowano w Polsce 486 tys. 352 nowe samochody osobowe.

"Z szacunków Exact Systems wynika, że roczna sprzedaż nowych samochodów osobowych przekroczy w 2018 roku 500 tys. sztuk. Dynamika rzędu 10-15 proc. rok do roku powinna dać wynik na poziomie 530-550 tys. sprzedanych aut" - napisano w komunikacie.

Jak informuje ACEA, liczba rejestracji nowych samochodów osobowych wzrosła w lutym tego roku w Polsce o 9,6 proc. do 42 tys. 135. Rok wcześniej w tym samym okresie nowych samochodów zarejestrowano 38 tys. 427. Od początku roku do końca lutego liczba rejestracji w Polsce wzrosła o 15,3 proc. do 88 tys. 216 nowych samochodów.

Firma Exact Systems, która działa w branży kontroli jakości, naprawy i sortowania części, komponentów oraz wyrobów gotowych dla przedstawicieli branży motoryzacyjnej, zwraca uwagę na rezultat naszych zachodnich sąsiadów, którzy w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku sprzedali ponad 530 tys. nowych aut osobowych. "To tyle, ile spodziewamy się sprzedać w Polsce w całym 2018 roku" - oceniają eksperci Exact Systems.

- Idziemy konsekwentnie na kolejny rekord. Po bardzo dobrym styczniu, odnotowujemy przyzwoite wyniki sprzedaży w lutym. Wewnętrzny popyt na nowe samochody osobowe w ciągu dwóch pierwszych miesięcy, wspierany dobrymi nastrojami konsumenckimi i optymistycznymi wskaźnikami makroekonomicznymi, pozwala utrzymać naszą prognozę, zgodnie z którą w całym 2018 roku przekroczymy granicę 500 tys. zarejestrowanych nowych osobówek - powiedział Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems.

- Liczymy, że rozwój elektromobilności i coraz większa chęć wymiany floty Polaków na bardziej ekologiczną, przełoży się na większe wolumeny sprzedaży. Ale bez udogodnień dla właścicieli, zarówno finansowych jak i infrastrukturalnych, ciężko będzie o "rozbujanie" tego segmentu - dodał Gos.

PAP/Łukasz Pawłowski/OP